Wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Opolu, serdecznie zapraszamy na spotkanie z Joachimem Pawliczkiem, autorem publikacji “Trzynastacy. Rzecz o braterstwie i przyjaźni“, wydanej przez Instytut Śląski.
Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej MBP w Opolu, ul. Minorytów 4, 2 października br. o godz. 17:00. Prowadzenie: redaktor Bolesław Bezeg. Wstęp wolny.
Więcej informacji:
Fotorelacja ze spotkania:
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1597 – w Bolesławcu urodził się Martin Opitz (zm. 20 sierpnia 1639 r. w Gdańsku), niemiecki poeta i teoretyk literatury
- 1903 – w Radlinie, dziś część Wodzisławia Śląskiego, urodził się Bolesław Kominek (zm. 10 marca 1974 r. we Wrocławiu), kardynał, administrator apostolski Opola, arcybiskup metropolita wrocławski, inicjator wysłania w 1965 r. do Episkopatu Niemiec "Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim"
- 1953 – w Opolu zmarł Jan Łangowski (ur. 4 lutego 1904 r. w Zakrzewie k. Złotowa), działacz Związku Polaków w Niemczech, redaktor opolskich „Nowin Codziennych”, po wybuchu II wojny światowej uwięziony przez Niemców w KL Buchenwald, po wojnie kierował oddziałem opolskim „Dziennika Zachodniego”
- 1974 r. we Wrocławiu), duchowny rzymskokatolicki, arcybiskup metropolita wrocławski, kardynał, administrator apostolski Śląska Opolskiego, inicjator wysłania w 1965 r. do Episkopatu Niemiec „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim”
- 1975 – w Opolu zmarł Józef Kokot (ur. 24 sierpnia 1916 r. w Brzęczkowicach, obecnie część Mysłowic), historyk, prawnik, profesor nauk politycznych, w czasie wojny aresztowany i zesłany do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen, organizator życia naukowego w Opolu, wykładowca w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, w latach 1966–1975 dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu, znawca dziejów Śląska, redagował „Biuletyn Niemcoznawcy”, „Przegląd Stosunków Międzynarodowych”, redaktor naczelny „Studiów Śląskich”, autor m.in.: Logika Poczdamu (1957), Rozwój ludności i stosunki narodowościowe na Śląsku od X do XX wieku (1960), Od Poczdamu do Helsinek: koniec okresu powojennego w Europie (1974)