Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego Fundacja „Dla Dziedzictwa” przygotowała drugie wydanie płyty Grzegorza Płonki “Nadstawcie ucha, kochani ludkowie”. Na krążku znalazło się 11 utworów i 5 remiksów z pieśniami powstań śląskich w nowoczesnej aranżacji pod kierunkiem wybitnego śląskiego artysty Grzegorza Płonki. Pieśni pochodzą ze zbiorów prof. Adolfa Dygacza.
Mecenasami wydania są: GAZ-SYSTEM S.A., Wodociągi i Kanalizacja Opole sp. z o.o. oraz Narodowy Bank Polski. Partnerem drugiego wydania są: Instytut Śląski, Instytut Pamięci Narodowej, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, PFRON – Oddział w Opolu.
To nowe, poszerzone o ciekawie skomponowane remiksy wydanie płyty jest naszym hołdem, który oddajemy bohaterom i ofiarom III Powstania Śląskiego, z okazji 100. rocznicy tego zrywu patriotycznego Ślązaków. Mamy nadzieję, że to nowe wydanie płyty CD z remiksami i 36-stronicową książką w twardej oprawie spotka się z zainteresowaniem nie tylko koneserów muzyki, ale także młodego pokolenia Polaków.
Grzegorz Płonka o wyborze utworów na płytę powiedział:
Wybierając pieśni na płytę „Nadstawcie ucha, kochani ludkowie” zdecydowałem, żeby nagrać je przy akompaniamencie kwintetu dętego – formacji niezwykle popularnej na Śląsku w pierwszych dekadach XX w. Kwintety dęte, w skład których wchodziły trąbki (lub trąbka i klarnet), waltornia, puzon, tuba przygrywały w czasie uroczystości rodzinnych, towarzyskich, zawodowych czy też – powstańczych zbiórek. Obecność kwintetu dętego na płycie jest nawiązaniem do muzycznej tradycji Śląska. Spoiwem z teraźniejszością są współczesne aranżacje młodego aranżera Andrzeja Kaszuby.
W reedycyjnym wydaniu płyty „Nadstawcie ucha, kochani ludkowie” chciałem jeszcze bardziej osadzić ją w naszych czasach. Obok utworów z pierwszego wydania wysłuchają Państwo remixy czterech utworów, przygotowane przez młodych twórców: Phonic, KKu i Altreich Allstars. Nowe wersje reprezentują muzyczne gatunki: house, trip hop, metal i punk. Chcemy w ten sposób wzbudzić wśród młodego pokolenia zainteresowanie pieśniami powstańczymi, historią Śląska z lat powstań i plebiscytu oraz zachęcić do twórczych działań na bazie tych tematów.
Warto podkreślić, że efektem porozumienia o współpracy Fundacji „Dla Dziedzictwa” z IPN – Oddziałem w Katowicach zostały zrealizowane dwa teledyski, które miały swoją premierę w Internecie w dniu 15 kwietnia br. Teledysk do utworu “Przyszli po wypłata górniki masami” jest dostępny po linkiem: https://youtu.be/hF_I5uNoDIg
Płytę można zamówić w księgarni Instytutu Śląskiego pod ksiegarnia@instytutslaski.pl lub tel. +48 690 990 685
Uwaga Konkurs!
Dla pierwszych 10 osób, które poprawnie odpowiedzą na pytanie konkursowe, wyślemy płyty CD bezpłatnie.
Pytanie konkursowe:
W jakim czasopiśmie w 1919 r. została opublikowana po raz pierwszy pieśń „Przyszli po wypłata górniki masami”?
Odpowiedzi proszę wysyłać na adres e-mail: biuro@dladziedzictwa.org.
Fundacja „Dla Dziedzictwa”
Prezes Tomasz Kwiatek, tel: +48 606 394 451
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1261 – Wołczyn otrzymał prawa miejskie nadane przez księcia Henryka III Białego (1227/1230–1266)
- 1895 – w Lipinach (obecnie część Świętochłowic), urodził się Franciszek Feige (zm. 4 września 1939 r. w Katowicach), członek Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, powstaniec śląski, obrońca Katowic w 1939 r., rozstrzelany przez Niemców, działacz Związku Powstańców Śląskich
- 1897 – w Zarzeczu k. Cieszyna urodził się Ludwik Kobiela (zm. 30 grudnia 1945 r.), polski folklorysta i literat, pierwszy powojenny prezes katowickiego oddziału Związku Literatów Polskich, publikował artykuły w „Polsce Zachodniej”, „Kurierze Literacko-Naukowym”, autor opowiadań Żabi kraj (1935)