W piątek 5 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu miało miejsce wręczenie nagród zwycięzcom VII Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Instytut Śląski, będący współorganizatorem tego wydarzenia, przygotował dla laureatów książki, a także szereg gadżetów edukacyjnych.
Opolski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych to inicjatywa od kilku już lat związana z naszym regionem. Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne, tegoroczna edycja miała jednak inny niż dotąd przebieg. Sam test odbył się 2 maja w formie online, a jego laureaci otrzymali zaproszenie na uroczystość wręczenia nagród, która kilka dni później odbyła się w Opolu.
Patronami VII edycji Testu byli związani z Opolszczyzną Władysław Załogowicz ps. „Felek”, Jerzy Kozarzewski ps. „Konrad”, Jan Sabin ps. „Wiewiórka”.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1922 – w Berlinie odbyło się zebranie założycielskie Związku Polaków w Niemczech, prezesem został Stanisław Sierakowski (1881–1939), a sekretarzem doktor Jan Kaczmarek (1895–1977)
- 1942 – w Katowicach zmarł Jan Macha (ur. 18 stycznia 1914 r. w Chorzowie Starym), ksiądz katolicki, członek Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Żywego Różańca, współzałożyciel tajnej organizacji konspiracyjnej Polska Organizacja Zbrojna, będąca częścią Polskich Sił Zbrojnych, komendant grupy akademickiej wraz z harcerzami, której nadano kryptonim „Konwalia”, aresztowany przez gestapo, skazany na karę śmierci przez ścięcie za zdradę stanu, wyrok wykonano w katowickim więzieniu
- 1957 – w Starych Siołkowicach zmarł Jakub Kania (ur. 11 lipca 1872 r. w Starych Siołkowicach), poeta ludowy, działacz narodowy, społeczny i kulturalny
- 1957 – wyemitowano pierwszy program Telewizji Katowice