Z radością informujemy, że wspólnym wysiłkiem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Muzeum Historii Katowic, Muzeum w Gliwicach oraz PIN-Instytutu Śląskiego w Opolu ukazała się publikacja pt.: Wielka wojna, mały region. Pierwsza wojna światowa w perspektywie górnośląskiej. Szkice i studia, pod redakcją Bernarda Linka, Sebastiana Rosenbauma i Joanny Tofilskiej. Tom zawiera materiały z dwóch konferencji: “Wielka Wojna, mały region. Pierwsza wojna światowa w górnośląskiej mikrohistorii” i “Koniec starego świata – początek nowego. Społeczeństwo Górnego Śląska wobec pierwszej wojny światowej (1914-1918). Źródła i metody”. Trzynaście artykułów opatrzonych unikatowymi zdjęciami przedstawia stan badań nad problematyką pierwszowojenną, militaryzację społeczeństwa niemieckiego i rolę w regionie wojska przed 1914 r., wpływ wojny na życie społeczne Górnoślązaków, rolę przemysłu górnośląskiego w tym okresie oraz przemiany kulturowe i mentalne wśród mieszkańców regionuwywołane kataklizmem wojennym.
Książka do nabycia w siedzibie PIN-Ś bądź drogą elektroniczną.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1929 – w Cieszynie zmarł Józef Londzin (ur. 3 lutego 1862 r. w Zabrzegu k. Czechowic-Dziedzic), ksiądz katolicki, działacz społeczny i polityczny, historyk, redaktor „Gwiazdki Cieszyńskiej”, przewodniczący Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, poseł na Sejm RP (1919–1928), burmistrz Cieszyna, senator RP II kadencji
- 1939 – w Berlinie zmarł Bolesław Domański (ur. 14 stycznia 1872 r. w Przytarni k. Chojnic), ksiądz katolicki, doktor filozofii, prezes Związku Polaków w Niemczech (1933–1939), ukoronowaniem jego działalności było zorganizowanie w Berlinie 6 marca 1938 r. I Kongresu Związku Polaków w Niemczech, który odbył się w Theater des Volkes, gdzie w przemówieniu inauguracyjnym przedstawił słynne „Pięć Prawd Polaków”