Praktyki studenckie, staże i wolontariat w Instytucie Śląskim
Informacje ogólne
Na praktyki studenckie przyjmuje się osoby odbywające studia magisterskie lub licencjackie na kierunkach odpowiadających profilowi badawczemu Instytutu.
Na staże i wolontariat przyjmuje się absolwentki i absolwentów studiów magisterskich lub licencjackich z dyplomem ukończenia studiów na kierunkach odpowiadających profilowi badawczemu Instytutu, jak również osoby do pracy w bibliotece lub administracji Instytutu.
W zakresie płatnego programu stażowego Instytut przyjmuje osoby, które uzyskały na ten cel finansowanie w powiatowych urzędach pracy.
Wniosek o praktykę studencką, staż lub wolontariat
W celu uzyskania zgody na odbycie praktyki, stażu lub wolontariatu, kandydat składa wniosek zawierający list motywacyjny, CV oraz dokumenty potwierdzające wykształcenie (w przypadku praktyki studenckiej – wniosek z uczelni).
Zaproszenie na rozmowę wstępną kandydat otrzymuje drogą korespondencyjną. Oferty odrzucone zostają zniszczone.
Odbywanie praktyki studenckiej, stażu lub wolontariatu
Praktyka, staż i wolontariat odbywają się w godzinach pracy Instytutu. Wymiar godzin jest ustalany przez opiekuna powoływanego każdorazowo przez dyrekcję Instytutu.
Zadania do realizacji wyznacza opiekun.
Obecność w pracy dokumentowana jest podpisem na liście obecności.
Na korzystanie z materiałów naukowych stanowiących własność placówki każdorazowo zgody udziela dyrektor Instytutu na pisemny wniosek osoby zainteresowanej.
Na wniosek osoby zainteresowanej Instytut wydaje zaświadczenie o odbyciu praktyki, stażu lub wolontariatu podpisane przez opiekuna i dyrektora Instytutu.
Za prawidłową realizację programu praktyki studenckiej, stażu lub wolontariatu w wymiarze naukowym odpowiada zastępca dyrektora ds. naukowych, a w zakresie pracy administracyjnej i biblioteki – kierownicy odpowiednich komórek organizacyjnych.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1675 – w Brzegu zmarł książę legnicko-wołowsko-brzeski Jerzy Wilhelm (ur. 29 września 1660 r. w Oławie), ostatni męski przedstawiciel śląskiej linii Piastów, dobrze zapowiadające się rządy Jerzego Wilhelma przerwał nagły zgon księcia
- 1905 – w Gliwicach skazano 23 robotników na karę więzienia i grzywnę za prywatną naukę języka polskiego i śpiewanie polskich pieśni
- 1953 – w Siemianowicach Śląskich urodził się Jan Skrzek (zm. 29 stycznia 2015 r. w Katowicach), muzyk i kompozytor, identyfikował się z kulturą Górnego Śląska, poruszał w swojej twórczości problemy dnia codziennego mieszkańców tego regionu, ostatni jego album nosił tytuł „Kolory bluesa”, wydany w 2014 r.
- 1987 – z inicjatywy biskupa Alfonsa Nossola otwarto w Opolu Muzeum Diecezjalne, którego zadaniem jest gromadzenie powstałych przed wiekami obiektów sakralnych, ich ochrona i konserwacja, w placówce mieści się również Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej
- 1997 – w Katowicach zakończył się proces 24 zomowców biorących udział w pacyfikacji KWK „Wujek”, wszyscy oskarżeni zostali uniewinnieni
- 2000 – w Warszawie zmarł Maurycy Horn (ur. 16 listopada 1917 r. w Wiedniu), historyk, rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu i Żydowskiego Instytutu Badawczego w Warszawie, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka
- 2006 – w Rudzie Śląskiej w KWK „Halemba” w wyniku wybuchu pyłu węglowego zginęło 23 górników