Dnia 21 listopada 2023 r. odbył się IV Opolski Turniej Debat Oksfordzkich – poświęcony pamięci Wojciecha Korfantego organizowany przez Instytut Śląski we współpracy z Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu oraz Fundacją „Projekty Edukacyjne” z Poznania.
Uczestników turnieju przywitali: dr Bartosz Kuświk – dyrektor Instytutu Śląskiego, Jan Piosik – Prezes Fundacji „Projekty Edukacyjne” oraz Janusz Berdzik – wicedyrektor Miejskiego Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu.
W turnieju wzięły udział 4 drużyny z województwa opolskiego. Drużyny reprezentowały następujące szkoły:
– Zespół Szkół Ogólnokształcących Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Kluczborku – opiekun Joanna Piłat;
– Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące w Głuchołazach – opiekun Iwona Jakóbczak;
– Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr I im. Mikołaja Kopernika w Opolu – opiekun Piotr Szafors;
– II Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu – opiekun Marzanna Gądek-Radwanowska oraz jako widzowie drużyna rezerwowa z Publicznego Liceum nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu.
Drużyny mierzyły się z następującymi tezami:
- Wojciech Korfanty to jeden z zapomnianych Ojców Niepodległości.
- III powstanie śląskie z winy Wojciecha Korfantego nie osiągnęło maksimum tego co osiągnąć mogło.
- W kończącym się 2023 r. – Roku Wojciecha Korfantego – nie wykorzystana została szansa na popularyzację jego dokonań.
- Wojciech Korfanty to postać, która w małym zakresie jest obecna na kartach szkolnych podręczników historii w XXI wieku.
Zwyciężyła drużyna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Kluczborku.
Drugie miejsce zajęła drużyna z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr I im. Mikołaja Kopernika w Opolu.
Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna z Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Głuchołazach.
Najlepszym Mówcą IV Opolskiego Turnieju Debat Oksfordzkich okazała się Antonina Oślizło z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Kluczborku.
W IV Opolskim Turnieju Debat Oksfordzkich oraz w szkoleniach przygotowujących do debat wzięło udział 132 uczestników. Oceniało je znakomite jury, w skład którego wchodzili znawcy debat oksfordzkich z całej Polski.
Uczniowie w ramach tej debaty mieli okazję rozprawiać na różne tematy, co przyczyniło się do wzbogacenia ich zdolności retorycznych. Sztuka prowadzenia dyskusji, prezentowania argumentów, swobodnego wypowiadania się i przekonywania przeciwnika do swoich racji to zasadnicze cele debat.
Serdecznie wszystkim gratulujemy!
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1886 – w Runowie urodził się Kazimierz Malczewski (zm. 16 stycznia 1969 r. w Opolu), działacz narodowy, społecznik, dziennikarz, sekretarz Polskiego Komitetu w Raciborzu, prezes (1923–1926) dzielnicy I (Śląskiej) Związku Polaków w Niemczech, dyrektor Banku Ludowego w Raciborzu, redaktor naczelny „Słowa Śląskiego” w Opolu oraz współredaktor „Nowin Codziennych” i „Strzechy”, założyciel księgarni „Lektor” w Opolu, przewodniczący tzw. komisji weryfikacyjnej w Opolu, współorganizator Instytutu Śląskiego
- 1920 – w Leśnicy urodził się Hans Lipinsky-Gottersdorf (zm. 3 października 1991 r. w Kolonii), pisarz niemiecki związany z Gotartowem k. Kluczborka, gdzie mieszkał od 12. roku życia do zakończenia wojny, po wojnie osiedlił się w Kolonii
- 1983 – w Opolu zmarł Krzysztof Bucki (ur. 10 kwietnia 1936 r. w Pińczowie), malarz i nauczyciel w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu oraz w Zakładzie Wychowania Plastycznego na Uniwersytecie Śląskim, laureat Nagrody im. Jana Cybisa
- 1994 – w Opolu zmarł Joachim Halupczok (ur. 3 czerwca 1968 r. w Niwkach k. Opola), kolarz szosowy, wicemistrz olimpijski, dwukrotny medalista mistrzostw świata, zawodnik LKS Ziemia Opolska, włoskiego Diana-Colnago-Animex, Del Tongo-MG Boys i GB-MG Maglificio, co roku na terenie Turawy organizowany jest Memoriał Joachima Chalupczoka