Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci w dnu 23 kwietnia 2018 r. w 87. roku życia
Profesora nadzw. dr. hab. Stanisława Malarskiego
pracownika naukowego Instytutu Śląskiego w Opolu w latach 1978-2007, m.in. członka Rady Naukowej Państwowego Instytutu Naukowego – Instytutu Śląskiego w Opolu w latach 1991-2003, członka Rady Redakcyjnej „Studiów Śląskich” w latach 1992-2014 i jej przewodniczącego w latach 1997-2014.
Rodzinie i bliskim Zmarłego
składamy serdeczne wyrazy współczucia.
Dyrekcja, Rada Naukowa, Pracownicy
PIN – Instytutu Śląskiego w Opolu
PROFESOR NADZWYCZAJNY DOKTOR HABILITOWANY
STANISŁAW MALARSKI
(2 IX 1931–23 IV 2018)
W dniu 23 kwietnia 2018 roku zmarł w Opolu profesor Stanisław Malarski, w latach 1978 – 2007 pracownik Instytutu Śląskiego w Opolu. W latach 1991 – 2003 członek Rady Naukowej Państwowego Instytutu Naukowego – Instytutu Śląskiego w Opolu, a od 1991 do 2003 roku członek Rady Redakcyjnej „Studiów Śląskich” i jej przewodniczący w latach 1997 – 2014.
Stanisław Malarski urodził się w Delejowie na Kresach Wschodnich, wczesne lata życia (1937 – 1945) spędził we Lwowie, gdzie ojciec podjął pracę jako robotnik kolejowy. W roku 1937 Stanisław rozpoczął naukę szkolną. Ze Lwowa rodzina – podobnie jak inni polscy mieszkańcy – została w 1945 roku wypędzona, gdy granice Polski przesunięte zostały na zachód, a Kresy Wschodnie wcielone do ZSRR. Odtąd miejscem nowego życia rodziny stało się Opole. Tu Stanisław ukończył gimnazjum oraz liceum. W roku 1949 podjął studia wyższe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. W roku 1952 ukończył studia I stopnia i rozpoczął pracę w Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Opolu, przechodząc w 1954 roku na stanowisko kierownika Działu Organizacyjno-Prawnego do Wojewódzkiego Zarządu Przemysłu. Pracując, w latach 1957 – 1958 ukończył studia II stopnia i uzyskał tytuł magistra praw.
W roku 1961 rozpoczął pracę w Okręgowej Komisji Arbitrażowej, najpierw jako arbiter okręgowy, wiceprezes, a następnie – od 1967 roku – prezes. W roku 1962 rozpoczął aktywność dydaktyczną, wiążąc się z opolską Wyższą Szkołę Pedagogiczną.
W roku 1977 na podstawie rozprawy „Istota i funkcje umowy o kooperację przemysłową”, napisanej pod kierunkiem profesora Andrzeja Stelmachowskiego, uzyskał na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego stopień doktora nauk prawnych.
W marcu 1978 roku związał się z Instytutem Śląskim – Instytutem Naukowo-Badawczym, w którym w grudniu tegoż roku powołany został na stanowisko kierownika Zakładu Badań Odrzańskich, w którym m.in. koordynował prace badawcze zespołów zajmujących się problematyką prawno-gospodarczą ochrony wód Odry i jej środowiska naturalnego oraz problemami zarządzania systemem wodno-gospodarczym Odry. Kontynuował też badania nad ówczesnym prawem gospodarczym, w szczególności problematyką umów gospodarczych i ich miejscem w systemie zarządzania gospodarką narodową. Jednym z tego efektów stała się opublikowana przez Instytut Śląski w 1984 roku rozprawa habilitacyjna „Czynniki informacyjne umów gospodarczych. Studium prawno-gospodarcze”. Na jej podstawie oraz po zaliczeniu kolokwium habilitacyjnego w dniu 10 grudnia 1984 roku, Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego nadała Stanisławowi Malarskiemu stopień naukowy doktora habilitowanego z zakresu prawa gospodarczego, Uchwałę tę 24 czerwca 1985 roku zatwierdziła Centralna Komisja Weryfikacyjna do spraw Kadr Naukowych przy Prezesie Rady Ministrów.
Formalnym elementem usamodzielnienia naukowego stało się uzyskanie 1 grudnia 1985 roku stanowiska docenta. Ten awans przyczynił się do pogłębiania specjalizacji w zakresie prawa cywilnego, administracyjnego i gospodarczego. W Instytucie pomógł w intensyfikacji prac badawczych w zakresie:
- problematyki prawno-gospodarczej kooperacji przemysłowej;
- problematyki prawno-organizacyjnej i prawno-gospodarczej związanej z Odrą i gospodarką odrzańską;
- problematyki prawa gospodarczego, zarządzania i zagadnień informacyjnych.
Poza Instytutem Śląskim, w którym od 1 stycznia 1992 roku powołany został na stanowisko profesora nadzwyczajnego, Stanisław Malarski miał istotny wkład w współtworzenie, a następnie zarządzanie Międzywydziałowego Instytutu Prawa i Administracji. Instytut ten został przekształcony w Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, w którym profesor Malarski był pierwszym kierownikiem Zakładu Prawa i Administracji.
W pamięci koleżanek i kolegów pozostanie jako sprawny organizator oraz dobry i uczynny przyjaciel.
Michał Lis
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1664 – w Głogowie zmarł Andreas Gryphius (ur. 2 października 1616 r. w Głogowie), poeta niemiecki okresu baroku i twórca nowożytnego dramatu niemieckiego
- 1894 – w Szerokiej k. Jastrzębia-Zdroju urodził się Henryk Sławik (zm. 23 sierpnia 1944 r. w Mauthausen-Gusen), powstaniec śląski, dziennikarz, działacz Polskiej Partii Socjalistycznej, organizator pomocy uchodźcom polskim (w tym Żydom) na Węgrzech, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, zamordowany w KL Mauthausen-Gusen
- 1922 – w Katowicach odbyły się centralne uroczystości przekazania województwa śląskiego do Polski i złożenie przez wojewodę Józefa Rymera ślubowania wierności Górnego Śląska Polsce
- 1956 – w Paryżu zmarł Jan Józef Ludyga-Laskowski (ur. 15 marca 1894 r. w Rozbarku, obecnie część Bytomia), działacz niepodległościowy, powstaniec śląski, żołnierz Błękitnej Armii generała Józefa Hallera, uczestnik powstań śląskich 1920–1921, współzałożyciel Związku Byłych Powstańców, piastował m.in. stanowiska wiceprezesa Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny i wiceprezesa Federacji Międzysojuszniczej Byłych Kombatantów (FIDAC) na Polskę, członka Rady Dyrekcji tej organizacji w Paryżu, w II wojnie światowej obrońca Śląska, w 1944 r. aresztowany we Francji przez gestapo, więziony w Marsylii i Grenoble, zesłany do Fort Montluc pod Lyonem, gdzie doczekał wyzwolenia przez wojska amerykańskie