jsZ głębokim żalem zawiadamiamy, że w wieku 71 lat zmarł prof. dr hab. Janusz Sawczuk, w latach 1973-1998 pracownik naukowy Instytutu Śląskiego w Opolu.

Wyrazy współczucia Rodzinie składają
Dyrekcja i Pracownicy
PIN-Instytutu Śląskiego w Opolu

———

PROFESOR DOKTOR HABILITOWANY

JANUSZ SAWCZUK (1944 – 2015)

Dnia 17 maja 2015 r. zmarł w Opolu profesor doktor habilitowany Janusz Sawczuk, pracownik Instytutu Śląskiego w Opolu w latach 1973-1998.

Janusz Sawczuk urodził się 19 maja 1944 r. w Horodyszczach, pow. Biała Podlaska woj. lubelskie w rodzinie nauczycielskiej Jana i Emilii z Kubiszów. Po wojnie rodzice przenieśli się do Paczkowa, w którym Janusz zdobył wykształcenie podstawowe i uwieńczone maturą średnie. W latach 1961 – 1966 odbył studia historyczne na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Podstawą uzyskania magisterium stała się praca pt. „Stanowisko ‘Katolika’ wobec spraw wewnętrznych w Prusach i wobec partii politycznych w latach 1912-1914”. Doktorat na tejże uczelni uzyskał w 1972 r. na podstawie napisanej pod kierunkiem prof.dra hab. Adama Galosa dysertacji pt. „Hitlerowskie obozy jenieckie w Łambinowicach 1939-1945”. Po studiach najpierw zatrudnił się jako pracownik badawczy w Muzeum Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach, następnie od 1 stycznia 1973 r. podjął pracę jako adiunkt w Zakładzie Stosunków Międzynarodowych, kolejno awansując na kierownika pracowni, zastępcy kierownika, a na koniec kierownika zakładu.

Poświęcając się problematyce niemieckiej – w 1985 na podstawie rozprawy pt. „Kształtowanie się ideologii SPD w latach 1949-1969” przeprowadził na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu kolokwium habilitacyjne, co zapewniło Mu najpierw stanowisko docenta, a następnie – w 1993 r.  – profesora w Państwowym Instytucie Naukowym – Instytut Śląski. O darzonym przez pracowników placówki zaufaniu świadczyło wybieranie do Rady Naukowej, której członkiem był od 1987 do 1999 r.

Prowadząc badania nad ruchem socjaldemokratycznym i programami reform SPD oraz stosunkami RFN – NRD, stał się uznanym niemcoznawcą zarówno w kraju, jak i za granicą. W latach 1986-1990 w ramach Centralnego Programu Badań Podstawowych kierował w Instytucie badaniami pt. RFN wobec ładu pokojowego w Europie na przełomie XX i XXI w. (CPBP 11.6.VIII).

Swoje naukowe zainteresowania kierował również na kształcenie studentów, podejmując najpierw okresowo zajęcia w opolskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej, a od 1995 r. przechodząc do pracy na Uniwersytecie Opolskim, gdzie wkrótce uzyskał naukowy tytuł profesora. Przedwczesna śmierć profesora Janusza Sawczuka pogrążyła w smutku koleżanki i kolegów z Instytutu Śląskiego, w którym przepracował ćwierć wieku. W naszej pamięci pozostanie jako dobry, uczynny kolega.

Michał Lis