Jubileusz 125-lecia szkoły w Otmicach!
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasza szkoła partnerska Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka w Otmicach obchodzi w bieżącym roku zacny jubileusz 125-lecia swej działalności. Z tej okazji, wraz ze…
Narodowy Dzień Powstań Śląskich 2025
W miniony piątek, 20 czerwca 2025 roku obchodziliśmy po raz czwarty Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Instytut Śląski uczcił z tej okazji pamięć powstańców, którzy spoczęli na opolskich cmentarzach.
Środa w Instytucie Śląskim – czerwiec 2025
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Środa w Instytucie Śląskim”, które odbędzie się 25 czerwca br. o godz. 14.00 w sali 301 Instytutu Śląskiego. Z okazji wznowienia po 86 latach…
V Turniej Debat Oksfordzkich o Puchar Marszałka Województwa Opolskiego – relacja
W dniu 3 czerwca 2025 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu odbył się V Turniej Debat Oksfordzkich o Puchar Marszałka Województwa Opolskiego, zorganizowany z okazji 500. rocznicy Hołdu Pruskiego oraz…
Debata oksfordzka w Miejskiej Bibliotece Publicznej
Instytut Śląski był współorganizatorem debaty oksfordzkiej zorganizowanej 30 maja 2025 r. przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w ramach XX edycji sesji edukacyjnej „Jeśli nie pamięć, to co? Edukacja w miejscach…
„Formacje graniczne II RP” – sesja popularnonaukowa
Serdecznie zapraszamy na sesję popularnonaukową „Formacje graniczne II RP”, która odbędzie się 5 czerwca 2025 r. o godz. 10:00 w Auli Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr V w Opolu. Gościem specjalnym…
Środa w Instytucie Śląskim – maj 2025
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Środa w Instytucie Śląskim”, które odbędzie się 28 maja br. o godz. 14.00 w sali 301 Instytutu Śląskiego. Majowe spotkanie poświęcone będzie trzeciemu tomowi…
Zapis tradycji – zapraszamy na warsztaty
Wraz ze współorganizatorami zapraszamy serdecznie na warsztaty pt. “Zapis tradycji” dotyczące szerokiej tematyki archiwistyki społecznej. Warsztaty odbędą się w Instytucie Śląskim w Opolu przy ul. Piastowskiej 17 (sala konferencyjna III…
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1879 – w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów) urodził się Stanisław Ligoń (zm. 17 marca 1954 r. w Katowicach), pisarz, radiowiec, malarz, ilustrator, działacz narodowy i społeczny, autor polichromii w kościele św. Mikołaja w Truskolasach, założyciel szkoły polskiej, organizator, biblioteki, zespołu teatralnego, wydawca ilustrowanego pisma satyrycznego „Kocynder”, pracownik Wydziału Prasowego Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, prezes Związku Zawodowego Artystów Plastyków w Katowicach, w czasie II wojny światowej działał m.in. w Komitecie do spraw Uchodźców Polskich w Jugosławii, członek delegatury Rządu RP na Uchodźstwie, autor audycji radiowej Bery i bojki śląskie, które ukazały się drukiem w 1970 r.
- 1942 w Gotartowicach (obecnie część Rybnika) zostali powieszeni przez Niemców harcerze Paweł i Franciszek Buchalikowie, współorganizatorzy Polskiej Tajnej Organizacji Powstańczej