Instytut Śląski był jednym ze współorganizatorów konferencji dla nauczycieli pt. “Tragedia Górnośląska 1945 r. w edukacji szkolnej”, która miała miejsce 22 stycznia 2025 r. na terenie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Pomysłodawczynią konferencji była Opolska Kurator Oświaty Joanna Raźniewska, która to powierzyła organizację tego wydarzenia Centralnemu Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach oraz Instytutowi Śląskiemu.
W uroczystościach uczestniczyli: Wojewoda Opolska Monika Jurek, Wicemarszałek Województwa Opolskiego Zbigniew Kubalańca, Wójt Gminy Łambinowice Tomasz Karpiński.
Wydarzenie rozpoczęło się od złożenia zniczy przy pomniku Martyrologii Jeńców Wojennych i na Cmentarzu Ofiar Obozu Pracy w Łambinowicach.
Spotkanie otworzyły wystąpienia: dyrektor Muzeum, dr Violetty Rezler-Wasielewskiej, dyrektora Instytutu Śląskiego w Opolu, dr. Bartosza Kuświka, Wojewody Opolskiej, Moniki Jurek, Wicemarszałka Województwa Opolskiego, Zbigniewa Kubalańcy oraz Opolskiej Kurator Oświaty, Joanny Raźniewskiej. W roli prelegentów wystąpili zaś: dr Renata Kobylarz-Buła i dr Anna Czerner (CMJW), dr Bartosz Kuświk (IŚ) oraz dr Sebastian Rosenbaum (katowicki oddział IPN).
W części warsztatowej zgromadzeni nauczyciele i edukatorzy mogli przetestować jeden z nowatorskich sposobów angażowania uczniów w poznawanie historii lokalnej – pracę metodą AVATARA, pod kierunkiem Doroty Whitten i Maji Zabokrzyckiej z Fundacji Dom Pokoju.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji (zdjęcia N. Kryjom-Barylak/CMJN) oraz relacji w mediach społecznościowych, relacji Radia Opole oraz TVP3 Opole.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1874 – w Bytomiu zmarł Józef Szafranek (ur. 18 lutego 1807 r. w Gościęcinie k. Koźla), ksiądz katolicki, działacz społeczny, polityczny, tłumacz, wydawca, deputowany do Pruskiego Zgromadzenia Konstytucyjnego i Pruskiego Zgromadzenia Narodowego, nazywany Śląskim Rejtanem, założyciel pierwszej żeńskiej szkoły zawodowej, inicjator powstania katolickiego gimnazjum w Bytomiu, twórca Stowarzyszenia Rodzin Chrześcijańskich, organizator pielgrzymek do Piekar i na Górę św. Anny
- 1895 – w Szarleju (obecnie część Piekar Śląskich) urodził się Stanisław Mastalerz (zm. 6 listopada 1959 r. w Katowicach), pułkownik Wojska Polskiego, powstaniec śląski, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, miłośnik sportu, naczelnik Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Gliwicach, od 2008 r. w Piekarach Śląskich odbywa się Międzynarodowy Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar im. Stanisława Mastalerza
- 1930 – w Gliwicach urodził się Horst Bienek (zm. 7 grudnia 1990 r. w Monachium), niemiecki pisarz, publicysta, tłumacz, reżyser filmowy
- 1935 – Gimnazjum Polskie w Bytomiu uzyskało prawa publiczne, przez co zrównane zostało w uprawnieniach z gimnazjami niemieckimi