W ubiegły piątek wieczorem, 29 listopada 2019 r., w Studiu M Radia Opole odbył się “Koncert pieśni patriotycznych, czyli śpiewy narodowe wspólnie nucone” w wykonaniu Jacka Kowalskiego z zespołem Monogramista JK. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Instytut Śląski i Radio Opole.
W rozmowie z Radiem Opole artysta stwierdził, że pamięć o utworach patriotycznych zaciera się stopniowo. Z początku wszyscy rozpoznają utwór i są w stanie go zanucić. Potem nadchodzi czas, kiedy pieśń jest rozpoznawana, ale pytanym z trudem przychodzi podanie jej autora lub umiejscowienie jej w kontekście okoliczności powstania.
Choć pamięć o autorze przemija, jego dzieła pozostają w pamięci zbiorowej już na zawsze. Dowiodła tego publiczność, która odśpiewała pieśni wspólnie z artystami na scenie.
Koncert został sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1893 – w Głogówku urodził się Rafał Urban (zm. 12 stycznia 1972 r. w Warszawie), pisarz, gawędziarz śląski, pierwszy prezes opolskiego oddziału Związku Literatów Polskich, publikował swoje utwory m.in. w: „Odrze”, „Poglądach”, „Panoramie”, „Miesięczniku Literackim”, „Przemianach”, „Głosach znad Odry”, „Życiu Literackim”, „Opolu”, „Polityce”, „Trybunie Opolskiej”, kalendarzach, almanachach i wydawnictwach zbiorowych, w 1982 r. Instytut Śląski w Opolu wydał pierwszą część Pism Rafała Urbana, a w 1990 r. ukazała się część druga
- 1921 – we Lwowie urodził się Juliusz Mariański (zm. 11 października 2006 r.), piłkarz, debiutował w zespole KS „Stadion” Lwów, w czasie wojny występował we lwowskich klubach: Lechii, Unii i Spartaku, po wojnie osiadł w Opolu, został zawodnikiem Odry Opole, w latach 1946–1948 kapitan zespołu, trener, członek Prezydium Zarządu Opolskiego Związku Piłki Nożnej i sekcji piłkarstwa terenowego Polskiego Związku Piłki Nożnej w Warszawie
- 1945 – w Łambinowicach odkryto masowe groby pomordowanych przez Niemców jeńców wojennych