Prezydent Andrzej Duda, podpisał 7 czerwca 2022 r. w Akademii Muzycznej w Katowicach Ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Prezydent w przemówieniu podkreślił rolę, jaką – dzięki trzem powstaniom – odegrał Śląsk dla rozwoju II Rzeczypospolitej oraz bohaterstwo powstańców, którzy doprowadzili do przyłączenia Śląska do macierzy. Nowe święto będzie obchodzone po raz pierwszy już poniedziałek, 20 czerwca br.
W uroczystości brała udział delegacja pracowników Instytutu Śląskiego, a w imieniu inicjatorów idei Narodowego Dnia Powstań Śląskich z województw opolskiego i śląskiego, głos zabrał dyrektor Instytutu Bartosz Kuświk, Pełnomocnik Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. organizacji wydarzeń kulturalnych związanych z 100. rocznicami III Powstania Śląskiego oraz powrotu części Górnego Śląska do Macierzy.
Prezydent przed uroczystością złożył kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich, a później, kontynuując wizytę na Śląsku, udał się do Olesna, gdzie spotkał się z lokalnymi władzami i mieszkańcami.
Zobacz też:
(fot. J. Mrowiec, K. Okos, J. Siek, P. Solga)
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1692 – w Komorowie k. Sycowa urodził się Jerzy Szlag (zm. 11 grudnia 1764 r. we Wrocławiu), pastor luterański, wydawca, tłumacz, rektor Miejskiej Szkoły Polskiej we Wrocławiu, działał na rzecz języka polskiego i kultury polskiej
- 1920 – w Chorzowie Starym urodził się Kazimierz Smoleń (zm. 27 stycznia 2012 r. w Oświęcimiu), prawnik, więzień KL Auschwitz i Mauthausen, w obozie był pisarzem, członek Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, główny twórca i dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu