Już w ten weekend rozpoczynają się obchody setnej rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. W sobotę 18. czerwca 2022 r., o godz. 20.00 na Polach Marsowych w Parku Śląskim w Chorzowie zapraszamy na koncert “Pokolenie ’22” (wstęp wolny).
W niedzielę 19. czerwca otwarty zostanie Panteon Górnośląski – nowa instytucja kultury zlokalizowana w podziemiach Pomnika Historii Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach.
20 czerwca zaś po raz pierwszy obchodzić będziemy Narodowy Dzień Powstań Śląskich, uhonorowany w tym roku wystawą “Dla Ciebie Polsko – Śląsk“, która otwarta zostanie na dziedzińcu Pałacu pod Blachą o godz. 15.00, a którą oglądać tam będzie można do 16 lipca br.
Wydarzenia te stanowią początek tegorocznych obchodów, które są jednocześnie zwieńczeniem wielkiego programu upamiętniającego 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz procesu kształtowania się granic II Rzeczypospolitej, którego istotnym elementem były również trzy powstania śląskie.
Zobacz też:
- Konferencja prasowa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiadającej obchody związane z setną rocznicą przyłączenia ziem Górnego Śląska do Polski.
- Komunikat prasowy Biura Programu “Niepodległa”
Galeria zdjęć z konferencji prasowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wicepremiera Piotra Glińskiego, z udziałem dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach, Marii Czarneckiej, dyrektora Biura Programu “Niepodległa”, Wojciecha Kirejczyka oraz pełnomocnika Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do spraw organizacji wydarzeń kulturalnych związanych z 100. rocznicami III Powstania Śląskiego oraz powrotu części Górnego Śląska do Macierzy, dyrektora Instytutu Śląskiego, dr. Bartosza Kuświka:
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1692 – w Komorowie k. Sycowa urodził się Jerzy Szlag (zm. 11 grudnia 1764 r. we Wrocławiu), pastor luterański, wydawca, tłumacz, rektor Miejskiej Szkoły Polskiej we Wrocławiu, działał na rzecz języka polskiego i kultury polskiej
- 1920 – w Chorzowie Starym urodził się Kazimierz Smoleń (zm. 27 stycznia 2012 r. w Oświęcimiu), prawnik, więzień KL Auschwitz i Mauthausen, w obozie był pisarzem, członek Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, główny twórca i dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu