Już w ten weekend rozpoczynają się obchody setnej rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. W sobotę 18. czerwca 2022 r., o godz. 20.00 na Polach Marsowych w Parku Śląskim w Chorzowie zapraszamy na koncert “Pokolenie ’22” (wstęp wolny).

W niedzielę 19. czerwca otwarty zostanie Panteon Górnośląski – nowa instytucja kultury zlokalizowana w podziemiach Pomnika Historii Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach.

20 czerwca zaś po raz pierwszy obchodzić będziemy Narodowy Dzień Powstań Śląskich, uhonorowany w tym roku wystawą “Dla Ciebie Polsko – Śląsk“, która otwarta zostanie na dziedzińcu Pałacu pod Blachą o godz. 15.00, a którą oglądać tam będzie można do 16 lipca br.

Wydarzenia te stanowią początek tegorocznych obchodów, które są jednocześnie zwieńczeniem wielkiego programu upamiętniającego 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz procesu kształtowania się granic II Rzeczypospolitej, którego istotnym elementem były również trzy powstania śląskie.

Zobacz też:

Galeria zdjęć z konferencji prasowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wicepremiera Piotra Glińskiego, z udziałem dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach, Marii Czarneckiej, dyrektora Biura Programu “Niepodległa”, Wojciecha Kirejczyka oraz pełnomocnika Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do spraw organizacji wydarzeń kulturalnych związanych z 100. rocznicami III Powstania Śląskiego oraz powrotu części Górnego Śląska do Macierzy, dyrektora Instytutu Śląskiego, dr. Bartosza Kuświka: