W dniach 19-20 czerwca 2022 r. obchodziliśmy setną rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do Polski oraz – po raz pierwszy – Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Obchody miały miejsce na Górze św. Anny, w Katowicach i w Warszawie.
Uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych – premiera Mateusza Morawieckiego, ministrów Piotra Glińskiego, i Jarosława Sellina, przy licznym udziale przedstawicieli władz regionalnych, lokalnych oraz służb mundurowych i instytucji państwowych objęły m.in. składanie kwiatów pod Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze św. Anny, pod Pomnikiem Powstań Śląskich w Katowicach oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, inscenizację rekonstruktorską wjazdu gen. Stanisława Szeptyckiego do Katowic, oficjalne otwarcie Panteonu Górnośląskiego przy Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, koncerty plenerowe i filharmoniczny, a zwieńczone zostały otwarciem wystawy “Dla Ciebie Polsko – Śląsk” na dziedzińcu warszawskiego Pałacu pod Blachą przy Zamku Królewskim.
W wydarzeniach tych brali również czynny udział dyrekcja i pracownicy Instytutu Śląskiego, a dyrektor Instytutu, dr Bartosz Kuświk zasiadał w Komitecie Honorowym obchodów. Uroczystości ostatnich dni jednocześnie rozpoczynają dalsze obchody 100-lecia powrotu części Górnego Śląska do Macierzy i stanowią zwieńczenie wieloletnich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1692 – w Komorowie k. Sycowa urodził się Jerzy Szlag (zm. 11 grudnia 1764 r. we Wrocławiu), pastor luterański, wydawca, tłumacz, rektor Miejskiej Szkoły Polskiej we Wrocławiu, działał na rzecz języka polskiego i kultury polskiej
- 1920 – w Chorzowie Starym urodził się Kazimierz Smoleń (zm. 27 stycznia 2012 r. w Oświęcimiu), prawnik, więzień KL Auschwitz i Mauthausen, w obozie był pisarzem, członek Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, główny twórca i dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu