Radio Opole we współpracy z Instytutem Śląskim zaprasza na cykl audycji „Śląsk po powstaniach” – prezentujących historie Polaków, którzy pozostali na terenie Niemiec po Powstaniach Śląskich i podziale Górnego Śląska. Autorem programu jest Bolesław Bezeg, emitowany jest od poniedziałku do piątku ok. godz. 6:20 na antenie Radia Opole, a dotychczasowych odcinków można wysłuchać również pod adresem radio.opole.pl/596,3,posluchaj-odcinkow – zapraszamy!
Więcej informacji o audycji na stronach Radia Opole.
Audycję sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022, w ramach projektu „Ślązacy dla Niepodległej. Jeszcze nasza wiara słynie”.
																			
											#100-lecie Powstań Śląskich										
																			
											#Radio Opole										
																			
											#Rodło										
																			
											#Śląsk po powstaniach										
																			
											#ZPwN										
																			
											#Związek Polaków w Niemczech										
																	
							
							Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1873 – Ksiądz Jan Dzierżon (1811–1906) wskutek sprzeciwu wobec dogmatu o nieomylności papieża zostaje ekskomunikowany, po wykluczeniu z Kościoła rzymskokatolickiego kontynuuje prace naukowe nad życiem pszczół w rodzinnych Łowkowicach, nazywany jest „ojcem współczesnego pszczelarstwa”
- 1938 – powstała rejencja opawska
- 1955 – podczas tzw. wysiedlenia biskupów katowickich ordynariusz częstochowski Zdzisław Goliński konsekrował Katedrę Chrystusa Króla
- 1957 – uruchomiono pierwszy blok energetyczny w Elektrowni Blachownia i zharmonizowano go zkrajowym systemem elektroenergetycznym
 
                    
 Rok 1945 na Śląsku
Rok 1945 na Śląsku Kresowianie na Śląsku po 1945 r.
Kresowianie na Śląsku po 1945 r. Interaktywna mapa miejsc pamięci
Interaktywna mapa miejsc pamięci Serwis Opolskie Drogi do Wolności – kompendium wiedzy i powstaniach śląskich i plebiscycie na Górnym Śląsku
Serwis Opolskie Drogi do Wolności – kompendium wiedzy i powstaniach śląskich i plebiscycie na Górnym Śląsku


