Instytut Śląski był współorganizatorem XIV Doktoranckiego Seminarium Dydaktyczno-Historycznego, które odbyło się pod patronatem Komisji Dydaktyki Komitetu Nauk Historycznych PAN.
Spotkanie miało miejsce 13 maja 2023 r. hybrydowo w siedzibie Instytutu oraz online. Seminarium otworzyła dr hab. Danuta Konieczka-Śliwińska, prof. UAM. Następnie głos zabrał dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego, który po przywitaniu gości, opowiedział o nowym projekcie dotyczącym Pracowni Badań nad Podręcznikami Historii.
Wykład wprowadzający Z Kresów Wschodnich na Górny Śląsk wygłosiła prof. dr hab. Barbara Kubis. Następnie dr Katarzyna Kaczmarek i Bartosz Pawlak przedstawili badania na temat źródeł wiedzy i świadomości historycznej uczniów w świetle badań ankietowych. Swoje wystąpienie miała również Leokadia Drożdż, która przedstawiła temat Śląska Nagroda Braci Wawrzynków (1991–2021). Historia w konkursie zapisana. Po wystąpieniach odbyła się dyskusja.
W XIV Doktoranckim Seminarium Dydaktyczno-Historycznym wzięło udział kilkudziesięciu dydaktyków z całej Polski.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1845 – w Pszczynie ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Polskiego”
- 1848 – w Cieszynie ukazało się pierwsze numer czasopisma „Nowiny dla Ludu Wiejskiego”
- 1863 – w Kłecku k. Gniezna urodził się Józef Dreyza (zm. 6 maja 1951 r. w Siemianowicach Śląskich), działacz społeczny i narodowy, powstaniec śląski, prezes dzielnicy śląskiej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”
- 1881 – w Brzęczkowicach k. Mysłowic urodził się August Hlond (zm. 22 października 1948 r. w Warszawie), biskup diecezji katowickiej, arcybiskup metropolita gnieźnieński, poznański i warszawski, prymas Polski
- 1893 – w Raciborzu urodziła się Maria Kujawska (zm. 23 maja 1948 r. w Pszczynie), lekarka, działaczka społeczna i polityczna, uczestniczka III powstania śląskiego, posłanka na Sejm Śląski, współzałożycielka Instytutu Śląskiego, w 1944 r. aresztowana i osadzona w KL Ravensbrück
- 1921 – zakończyło się III powstanie śląskie