W ramach projektu „Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci na Ziemiach Zachodnich i Północnych” Instytut Śląski podpisał trójstronne porozumienie o współpracy z Gminą Byczyna oraz Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, dotyczące objęcia „Izby Tradycji” opieką patronacką.
W spotkaniu uczestniczyli Burmistrz Byczyny pani Iwona Sobania, Wojciech Skarbecki, który współprowadzi „Izbę Tradycji”, koordynator projektu „Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych” Marcin Musiał i dokumentalista Michał Surowiec z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” oraz Leokadia Drożdż – Koordynator Regionalny na Śląsk Opolski z Instytutu Śląskiego.
Izba ta mieści się w Ratuszu Miejskim w Byczynie, ekspozycje zlokalizowane są na kilku poziomach wieży ratuszowej oraz sali wystawienniczej w zaadoptowanym poddaszu ratusza. Zgromadzone zbiory pozwalają prześledzić historię miasta, gminy oraz mieszkańców i ich codzienne życie.
„Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych” to realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt współpracy z podmiotami prowadzącymi izby pamięci w zakresie zabezpieczania gromadzonych przez nie kolekcji.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1692 – w Komorowie k. Sycowa urodził się Jerzy Szlag (zm. 11 grudnia 1764 r. we Wrocławiu), pastor luterański, wydawca, tłumacz, rektor Miejskiej Szkoły Polskiej we Wrocławiu, działał na rzecz języka polskiego i kultury polskiej
- 1920 – w Chorzowie Starym urodził się Kazimierz Smoleń (zm. 27 stycznia 2012 r. w Oświęcimiu), prawnik, więzień KL Auschwitz i Mauthausen, w obozie był pisarzem, członek Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, główny twórca i dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu