Serdecznie zapraszamy na niecodzienny wykład poświęcony geologii Śląska. Warunki przyrodnicze od początku dziejów determinowały kulturę społeczeństw zamieszkujących różne terytoria. Ludzie bronili dostępu do swoich zasobów, izolowali się zatem, pomijając handel. Wpłynęło to na wytworzenie się odrębności etnicznych, językowych, obyczajowych i innych. Podczas prelekcji zamierzamy pokazać sposób, w jaki „podłoże geologiczne” wpłynęło na rozwój kulturowy ludności w różnych regionach krainy śląskiej – Dolny i Górny Śląsk.
To trzecie wydarzenie współorganizowane przez Instytut Śląski w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
Odbędzie się we wtorek (19 września) o godz. 13.00 w sali 201 gmachu Instytutu Śląskiego (ul. Piastowska 17). Współorganizatorami prelekcji będą: Instytut Śląski, Uniwersytet Opolski (Katedra Biosystematyki, Pracownia Paleobiologii) oraz Europejskie Centrum Paleontologii.
Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1873 – w Sadzawce (obecnie część Siemianowic Śląskich) urodził się Wojciech Korfanty (zm. 17 sierpnia 1939 r. w Warszawie), polityk, poseł do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu, komisarz plebiscytowy na Górnym Śląsku, dyktator III powstania śląskiego, poseł na Sejm RP, wicepremier w rządzie Wincentego Witosa, wydawca wraz z Janem Kowalczykiem pierwszego numeru „Górnoślązaka”, oraz „Polaka”, „Kuriera Śląskiego” „Rzeczpospolitej” i „Polonii”
- 1912 – w Ostaszkach urodził się Bogumił Wyszomirski (zm. 6 lutego 1959 r. w Opolu), prawnik, poeta, felietonista, żołnierz Armii Krajowej, radca prawny w Akademii Medycznej w Zabrzu oraz w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie, członek Związku Literatów Polskich, redaktor rozgłośni Polskiego Radia w Opolu, pisał do „Głosów znad Odry”, „Śląska Literackiego”, „Trybuny Opolskiej”, „Kalendarza Opolskiego”, „Życia Literackiego”
- 1920 – założono Klub Piłkarski Ruch Chorzów
- 1971 – założono Klub Sportowy GKS Tychy