Najbliższe spotkanie z cyklu „Środa w Instytucie Śląskim” odbędzie się 22 listopada, o godz. 14.00 w sali 301 Instytutu. Wydarzenie transmitowane będzie również na naszej stronie facebookowej.
Spotkanie poświęcone będzie omówieniu stanu badań nad dziejami Związku Polaków w Niemczech w związku z minioną setną rocznicą powołania tej organizacji.
Zapraszamy na wysłuchanie wystąpień trzech prelegentów – prof. Michała Lisa, prof. Danuty Kisielewicz i dr. hab. Piotra Pałysa, którzy nie tylko podsumują dotychczasowe dokonania historyków, ale omówią także kierunki dalszych działań, podejmowane przez nasz Instytut we współpracy z innymi placówkami badawczymi w ramach Sieci Ziem Zachodnich i Północnych.
Notki o prelegentach:
Prof. Michał Lis – historyk, politolog, śląskoznawca, profesor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Śląskiego w Opolu i Uniwersytetu Opolskiego.
Prof. Danuta Kisielewicz – polska historyk, dr hab. nauk humanistycznych, profesor Instytutu Politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego.
Dr hab. Piotr Pałys – historyk, zajmujący się dziejami Śląska, jest także znawcą dziejów Łużyc oraz wzajemnych kontaktów śląsko – łużyckich.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1931 – z Bytomia do Opola przeniesiono Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej, mieścił się w budynku przy dzisiejszej ul. Konsularnej
- 1933 – pruskie Ministerstwo Oświaty wydało zakaz kolportowania i używania w polskich szkołach mniejszościowych na terenie rejencji opolskiej „Małego Polaka w Niemczech”
- 1945 – Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój i Szczawno-Zdrój otrzymały prawa miejskie
- 1953 – powstał Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”
- 1957 – rozpoczęto wydobycie węgla w KWK „Halemba” w Rudzie Śląskiej
- 1962 – Wisła uzyskała prawa miejskie