Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Środa w Instytucie Śląskim”, które odbędzie się 24 kwietnia, o godz. 14.00 w sali 301 Instytutu Śląskiego.
W ramach spotkania dr Magdalena Przysiężna-Pizarska wygłosi wykład pt. „Grodziska wczesnośredniowieczne na Opolszczyźnie”.
Tematem kolejnego spotkania w cyklu Środa w Instytucie będzie opowieść o wczesnośredniowiecznych grodziskach na Opolszczyźnie, które opisane zostały w wydanym niedawno przez Instytut Śląski przewodniku.
W liczącej 168 stron publikacji opisano aż 266 takich miejsc o różnym stanie zachowania. Jest ona efektem prowadzonego w naszym instytucie projektu o takim samym tytule, którego założenia zaprezentowaliśmy rok temu podczas jednego z wcześniejszych spotkań w ramach cyklu Środa w Instytucie.
W regionie opolskim, według wcześniejszych badań, znanych jest około 5 tysięcy miejsc związanych z różnoraką działalnością człowieka – osady, grodziska, cmentarzyska itp. – datowanych od epoki kamienienia do późnego średniowiecza. O ich znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego będzie można się przekonać właśnie podczas najbliższego spotkania w Instytucie Śląskim.
Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska – absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, archeolog, biolog sądowy, wykładowca akademicki, adiunkt w Zakładzie Archeologii Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. Rozprawa doktorska obroniona w 2010 r. na Wydziale Historyczno-Pedagogicznym UO.
Autorka publikacji naukowych, prowadząca badania archeologiczne na terenie Polski (m.in. Ryczyn, Byczyna, Namysłów, Kędzierzyn-Koźle, Jedlina Zdrój, Pola Grunwaldzkie, Bolesławiec, Ujazd, Opole, Strzelce Opolskie) oraz współprowadząca badania na terenie Czech (Nesvětice), Ukrainy (Orłowka), Rosji (Nowogród Wielki, Stara Russa), Sycylii (Altavilla Milicia). Tematyka badawcza koncentruje się na okresie wczesnego średniowiecza i średniowiecza, obrzędowości, cmentarzyskach, biologii sądowej i kryminalistyce.
Współpracuje z instytucjami i organizacjami o charakterze naukowo-badawczym i kulturowym w kraju i poza granicami – prowadząc wykłady, prezentacje i warsztaty z tematyki śląskiej, kryminalistyki archeologicznej, archeologicznej, historycznej i w ramach rekonstrukcji kultury materialnej. M. in. współpracuje z muzeami, bibliotekami na terenie Śląska (Brzeg, Opole, Namysłów, Byczyna, Bolesławiec, Ujazd, Rybnik, Katowice), Archiwum Państwowym w Opolu i we Wrocławiu, Polskim Towarzystwem Historycznym, Polskim Stowarzyszeniem Krajoznawców, Uniwersytetem III Wieku, Opolskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Języka Niemieckiego, Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej, Polską Akademią Nauk, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Społecznie działa jako Prezes Towarzystwa Miłośników Starożytności (od 2005 r.), członek Naukowego Towarzystwa Polsko-Czeskiego oraz członek Towarzystwo Przyjaciół Opola.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1848 – w Cieszynie ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Cieszyńskiego”, wydawanego wspólnie przez Pawła Stalmacha (1824–1891), Andrzeja Cinciałę (1825–1898) i Ludwika Kluckiego (1801–1877)
- 1916 – w Wójtowej Wsi (obecnie część Opola) urodziła się Anna Smolka (zm. 11 lipca 1992 r. w Starych Siołkowicach), działaczka społeczna, działała w Związku Polsko-Katolickiej Młodzieży na Śląsku Opolskim, kierowniczka personalna działu kadr Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej, wiceprzewodnicząca Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, sekretarz Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich i Opolskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego, matka chrzestna statku SS „Opole”
- 1945 – kapitulacja niemieckiego garnizonu we Wrocławiu zakończyła największą bitwę II wojny światowej na Śląsku
- 1945 – ustawa Krajowej Rady Narodowej zniosła Statut organiczny dla województwa śląskiego z 1920 r., likwidując autonomię województwa śląskiego w II Rzeczypospolitej
- 1945 – w Prószkowie zmarł Józef Kubis (ur. 19 marca 1874 r. Proszowie k. Namysłowa), ksiądz, wieloletni proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, prałat, inicjował budowę kościołów m.in.: w Opolu pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, w Luboszycach, Opolu-Szczepanowicach, Sławicach, Gosławicach i na Półwsi, rozbudował kościół św. Sebastiana w Opolu, dbał o rozwój Szpitala św. Wojciecha
- 1948 – w Krakowie zmarł Jan Koj (ur. 29 lipca 1888 r. w Komornikach k. Krapkowic), powstaniec śląski, działacz samorządowy, poseł na Sejm RP i Sejm Śląski
- 1951 – w Siemianowicach Śląskich zmarł Józef Dreyza (ur. 5 lipca 1863 r. w Kłecku k. Gniezna), działacz społeczny i narodowy, powstaniec śląski, prezes dzielnicy śląskiej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”