Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Środa w Instytucie Śląskim”, które odbędzie się 19 czerwca br. o godz. 14.00 w sali 301 Instytutu Śląskiego.

Ostatnie przed wakacjami spotkanie w ramach środowego cyklu poświęcone będzie publikacji dr. hab. Piotra Pałysa „W trójkącie Warszawa – Belgrad – Praga. Dyplomacja jugosłowiańska wobec konfliktu polsko – czechosłowackiego z lat 1945-1947”.

Dr hab. Piotr Pałys, kierownik Zakładu Badań Śląskoznawczych w Instytucie Śląskim, specjalizuje się między innymi w historii stosunków międzynarodowych pomiędzy Polską, Jugosławią i Czechosłowacją.

Najnowsza jego publikacja dotyczy dość mało znanego epizodu w stosunkach między Polską a Czechosłowacją – konfliktu granicznego o Zaolzie, Racibórz, Głubczyce i Kłodzko (zakres terytorialny postulatów czechosłowackich był o wiele większy), który przez pierwsze lata powojenne skutecznie zamroził wzajemne relacje pomiędzy Warszawą i Pragą. Dyplomacja jugosławiańska, zgodnie z lansowanym wtedy projektem „solidarności słowiańskiej”, także zajmowała się tym konfliktem, gdyż burzył klarowny obraz relacji wewnątrz obozu krajów, które w przyszłości miały utworzyć pod patronatem Moskwy blok „demokracji ludowych”.