Na półkach księgarni Instytutu czekają na Państwa także nieco starsze publikacje, których wartości nie da się rozpoznać po jednym spojrzeniu na okładkę, tytuł, rok wydania czy cenę (nierzadko jednocyfrową). Chcielibyśmy opowiedzieć o nich kilka słów.
Federalna struktura RFN a jej członkostwo we Wspólnocie Europejskiej to opracowanie międzynarodowoprawne Jana Barcza, profesora nauk prawnych, który trzy lata po publikacji tejże książki został ambasadorem RP w Austrii, a później dyrektorem Gabinetu Politycznego MSZ.
Celem publikacji jest wyważenie dwóch sprzecznie działających mechanizmów regulacji prawodawstwa w Republice Federalnej Niemiec, będącej również jednym z pierwszych i najbardziej wpływowych członków Unii Europejskiej. Z jednej strony bowiem poszczególne kraje federacji mają określoną autonomię – kompetencje nadane im w Ustawie zasadniczej RFN, z drugiej jednak Unia działa w kierunku scalenia i ujednolicenia, co zresztą już w roku 1992 stawało się w zauważalnej mierze coraz silniejsze. Co więcej, autor zauważył, że w Unii Europejskiej moc stanowienia prawa w większym stopniu leży po stronie organów wykonawczych, „gdy tymczasem kompetencje w tej mierze Parlamentu Europejskiego są mniej niż skromne”.
Podział kompetencji wewnątrz Republiki jest zdefiniowany w taki sposób, że z poszanowaniem trójpodziału władzy cokolwiek nie jest przez Ustawę zasadniczą przypisane federacji, może być regulowane przez kraje (zasada domniemanej kompetencji). W praktyce oznacza to oświatę, szkolnictwo, ochronę zdrowia, policję i prawo komunalne. Jednakże federacja oprócz zakresu wyłącznej kompetencji posiada zakres kompetencji konkurencyjnej oraz możliwość uchwalania ustaw ramowych. Do tego dochodzi pojęcie tzw. zasad wspólnych oraz niepisanych kompetencji federacji. Tą drogą może ona ingerować w wymienione wyżej obszary. W odniesieniu do polityki zagranicznej domniemane kompetencje należą do federacji. Strukturę władzy uzupełniają federalne ciała, instytucje publicznoprawne i samodzielne urzędy federalne. W rezultacie właściwość w podejmowaniu decyzji nie jest określona liniowo, tylko powstaje na kilku nawarstwiających się płaszczyznach. Już w latach 50. XX w. zwracano uwagę na niebezpieczeństwo osłabienia względnej autonomii krajów.
W prawie UE nie istnieje ani taki zapis, który wprost nawiązywałby do – i chroniłby – federacyjną strukturę państwa członkowskiego, ani też taki, który eliminowałby odpowiedzialność federacji za niemożność wdrożenia prawa unijnego ze względu na tę strukturę. Ustawa zasadnicza zezwala również federacji – ale nie krajom – na przeniesienie części kompetencji krajów na rzecz instytucji międzynarodowej, czyli o dwa poziomy władzy wyżej, poza struktury państwa, bez możliwości kompensacji. Prawo normujące relacje kraj–federacja–Unia może podlegać nawet trzem różnym interpretacjom, a może być i tak, że jeden poziom władzy daną umowę międzynarodową zawiera, a inny ją realizuje.
Na tej oto teoretycznej kanwie autor przedstawia praktyczne stosowanie przez RFN tego zawiłego i podlegającego różnym interpretacjom prawa w pierwszych latach po upadku Muru Berlińskiego. Warto przyjrzeć się, w jakim stopniu i dzięki czyjej inicjatywie kraje związkowe mogły partycypować w kształtowaniu swojej rzeczywistości. Jest to dobry punkt wyjściowy dla refleksji nad obecnym stanem rzeczy, także dla państw o zgoła innej wewnętrznej strukturze administracyjnej niż RFN.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1879 – w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów) urodził się Paweł Dubiel (zm. 5 sierpnia 1941 r. w Dachau), górnik, działacz związkowy i spółdzielczy, delegat na Sejm Dzielnicowy w Poznaniu, prezes Oddziału Górników Zjednoczenia Zawodowego Polskiego, założyciel Towarzystwa Śpiewu „Chopin”, redagował: „Głos Górnika”, broszury agitacyjne Zjednoczenia Zawodowego Polskiego oraz „Kalendarz Robotniczy na rok 1920”, działacz plebiscytowy, wiceprezydent Królewskiej Huty, a następnie Chorzowa, zmarł w obozie koncentracyjnym Dachau
- 1932 – w Berlinie zmarł Józef Kiedroń (ur. 23 marca 1879 r. w Błędowicach Dolnych, obecnie część Hawierzowa na Zaolziu), inżynier, działacz społeczno-polityczny, polityk, inicjator powstania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, opracował projekt przyłączenia Śląska Cieszyńskiego do Polski, minister przemysłu i handlu, dyrektor Górnośląskich Zjednoczonych Hut Królewska i Laura
- 1945 – Armia Czerwona zajęła Trzebnicę
- 2000 – w Opolu zmarł Antoni Adamiuk (ur. 18 grudnia 1913 r. w Old Forge – USA), duchowny rzymskokatolicki, w czasie II wojny światowej wikariusz i katecheta w Busku, zmuszony do wyjazdu przybył do Strzelec Wielkich, wykładał w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie, w 1970 został prekonizowany biskupem pomocniczym diecezji opolskiej, kapelan „Solidarności”, pochowany na Górze św. Anny