W dniu 10 czerwca 2024 r. pracownicy naukowi Zakładu Badań Śląskoznawczych reprezentowali Instytut Śląski w czeskim Trutnovie na międzynarodowej konferencji naukowej „Historické krize v Kladsku a v severovýchodních Čechách” (Kryzysy historyczne w Kłodzku i północno-wschodnich Czechach), która odbyła się w murach Muzeum Podkarkonowskiego (Muzeum Podkrkonoší v Trutnově). Prof. Piotr Pałys przedstawił zagadnienie: „Kłodzko w szyfrogramach polskiego MSZ 1945–1946”, dr Agata Haas wygłosiła referat: „Epitafium pod nieobecność. Rzecz o wybranych inskrypcjach nagrobnych na cmentarzach poniemieckich w Kotlinie Kłodzkiej”, dr Agnieszka Misiurska: „Wielka ucieczka kapitana Luxa. O ucieczce kapitana Charlesa Luxa z twierdzy kłodzkiej w grudniu 1911 roku w świetle francuskiej prasy i wspomnień”, a mgr Krzysztof Stecki: „Echa konfliktu o Racibórz, Kłodzko i Głubczyce w 1945 r w prasie polskiej”. Konferencja ta została zorganizowana w ramach Komisji Kłodzkiej, która zajmuje się badaniami pogranicza polsko-czeskiego od niemal 30 lat.
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1879 – w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów) urodził się Stanisław Ligoń (zm. 17 marca 1954 r. w Katowicach), pisarz, radiowiec, malarz, ilustrator, działacz narodowy i społeczny, autor polichromii w kościele św. Mikołaja w Truskolasach, założyciel szkoły polskiej, organizator, biblioteki, zespołu teatralnego, wydawca ilustrowanego pisma satyrycznego „Kocynder”, pracownik Wydziału Prasowego Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, prezes Związku Zawodowego Artystów Plastyków w Katowicach, w czasie II wojny światowej działał m.in. w Komitecie do spraw Uchodźców Polskich w Jugosławii, członek delegatury Rządu RP na Uchodźstwie, autor audycji radiowej Bery i bojki śląskie, które ukazały się drukiem w 1970 r.
- 1942 w Gotartowicach (obecnie część Rybnika) zostali powieszeni przez Niemców harcerze Paweł i Franciszek Buchalikowie, współorganizatorzy Polskiej Tajnej Organizacji Powstańczej