W dniu 11 grudnia 2024 r. w ramach III Akademii Praw Człowieka i Opolskiej Sieci Szkół Debatujących odbyły się w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr III w Opolu debaty oksfordzkie. Organizatorem debat było Stowarzyszenie Edukacyjne Mickiewicz z Kluczborka oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku. Partnerami byli Instytut Śląski oraz PLO nr III w Opolu.
Uczestników przywitała Leokadia Drożdż z Instytutu Śląskiego oraz Arkadiusz Wickiewicz i pani dyrektor Agata Maziakowska z PLO nr III w Opolu.
W debatach wzięły udział 4 drużyny z województwa opolskiego. Drużyny z II Liceum Ogólnokształcącego w Kędzierzynie-Koźlu (opiekun Marzanna Gądek-Radwanowska) oraz Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr III z Opolu (opiekun, Arkadiusz Wickiewicz) debatowali nad tezą: Najważniejszym kryterium przy wyborze „gospodarza” dla organizacji takich jak Międzynarodowy Komitet Olimpijski czy Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej powinien być sposób respektowania praw człowieka. Zwyciężyła drużyna z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr III w Opolu.
Nad drugą tezą: Nauka podstaw negocjacji i mediacji powinny być obowiązkową częścią programu szkolnego pochylili się uczniowie z Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim (opiekun Anna Kulczycka-Baj) oraz II Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu (opiekun Anna Jedynak). Zwyciężyła drużyna II LO w Brzegu.
W debatach oksfordzkich wzięło udział 27 osób, wśród nich jury, w skład którego weszli: dr Agnieszka Misiurska (Instytut Śląski), Anna Kulczycka-Baj (ZS Dobrzeń Wielki), dr Bernard Linek (Instytut Śląski), Arkadiusz Wickiewicz (PLO III Opole). Marszałkiem debat była Leokadia Drożdż (Instytut Śląski), a sekretarzem Marianna Wiechecka (PLO III Opole).
Uczniowie w ramach debat mieli okazję przekonać się, jak ważne jest umiejętne prowadzenie dyskusji, które ma na celu przekonanie innych do swoich racji, używając odpowiedniej argumentacji i kultury wypowiedzi.
Serdecznie wszystkim uczniom dziękujemy na podjęcie się trudnego wyzwania, jakim jest debata. Podziękowania należą się również pani Annie Jedynak za fotorelację z debat.
Przygotowała
Leokadia Drożdż
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1692 – w Komorowie k. Sycowa urodził się Jerzy Szlag (zm. 11 grudnia 1764 r. we Wrocławiu), pastor luterański, wydawca, tłumacz, rektor Miejskiej Szkoły Polskiej we Wrocławiu, działał na rzecz języka polskiego i kultury polskiej
- 1920 – w Chorzowie Starym urodził się Kazimierz Smoleń (zm. 27 stycznia 2012 r. w Oświęcimiu), prawnik, więzień KL Auschwitz i Mauthausen, w obozie był pisarzem, członek Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, główny twórca i dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu