W dniu 11 grudnia 2024 r. w ramach III Akademii Praw Człowieka i Opolskiej Sieci Szkół Debatujących odbyły się w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr III w Opolu debaty oksfordzkie. Organizatorem debat było Stowarzyszenie Edukacyjne Mickiewicz z Kluczborka oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku. Partnerami byli Instytut Śląski oraz PLO nr III w Opolu.
Uczestników przywitała Leokadia Drożdż z Instytutu Śląskiego oraz Arkadiusz Wickiewicz i pani dyrektor Agata Maziakowska z PLO nr III w Opolu.
W debatach wzięły udział 4 drużyny z województwa opolskiego. Drużyny z II Liceum Ogólnokształcącego w Kędzierzynie-Koźlu (opiekun Marzanna Gądek-Radwanowska) oraz Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr III z Opolu (opiekun, Arkadiusz Wickiewicz) debatowali nad tezą: Najważniejszym kryterium przy wyborze „gospodarza” dla organizacji takich jak Międzynarodowy Komitet Olimpijski czy Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej powinien być sposób respektowania praw człowieka. Zwyciężyła drużyna z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr III w Opolu.
Nad drugą tezą: Nauka podstaw negocjacji i mediacji powinny być obowiązkową częścią programu szkolnego pochylili się uczniowie z Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim (opiekun Anna Kulczycka-Baj) oraz II Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu (opiekun Anna Jedynak). Zwyciężyła drużyna II LO w Brzegu.
W debatach oksfordzkich wzięło udział 27 osób, wśród nich jury, w skład którego weszli: dr Agnieszka Misiurska (Instytut Śląski), Anna Kulczycka-Baj (ZS Dobrzeń Wielki), dr Bernard Linek (Instytut Śląski), Arkadiusz Wickiewicz (PLO III Opole). Marszałkiem debat była Leokadia Drożdż (Instytut Śląski), a sekretarzem Marianna Wiechecka (PLO III Opole).
Uczniowie w ramach debat mieli okazję przekonać się, jak ważne jest umiejętne prowadzenie dyskusji, które ma na celu przekonanie innych do swoich racji, używając odpowiedniej argumentacji i kultury wypowiedzi.
Serdecznie wszystkim uczniom dziękujemy na podjęcie się trudnego wyzwania, jakim jest debata. Podziękowania należą się również pani Annie Jedynak za fotorelację z debat.
Przygotowała
Leokadia Drożdż
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1865 – we Wrocławiu założono ogród zoologiczny
- 1877 – we Wrocławiu uruchomiono tramwaje konne, którymi zarządzało Wrocławskie Towarzystwo Ulicznej Kolei Żelaznej, kursowały po ulicach miasta do 1906 r.
- 1887 – w Gelsenkirchen urodził się Artur Trunkhardt (zm. w 1965 r. w Pszowie), w 1913 r. przeprowadził się do Rybnika, powstaniec śląski, wydawca niemieckojęzycznych gazet o propolskim nastawieniu
- 1902 – w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów) urodził się Kurt Alder (zm. 20 czerwca 1958 r. w Kolonii w Niemczech), chemik niemiecki, laureat Nagrody Nobla (1950) z chemii
- 1961 – w Gdańsku zmarł Bogumił Kobiela (ur. 31 maja 1931 r. w Katowicach), polski aktor teatralny i filmowy