W dniu 11 grudnia 2024 r. w ramach III Akademii Praw Człowieka i Opolskiej Sieci Szkół Debatujących odbyły się w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr III w Opolu debaty oksfordzkie. Organizatorem debat było Stowarzyszenie Edukacyjne Mickiewicz z Kluczborka oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku. Partnerami byli Instytut Śląski oraz PLO nr III w Opolu.
Uczestników przywitała Leokadia Drożdż z Instytutu Śląskiego oraz Arkadiusz Wickiewicz i pani dyrektor Agata Maziakowska z PLO nr III w Opolu.
W debatach wzięły udział 4 drużyny z województwa opolskiego. Drużyny z II Liceum Ogólnokształcącego w Kędzierzynie-Koźlu (opiekun Marzanna Gądek-Radwanowska) oraz Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr III z Opolu (opiekun, Arkadiusz Wickiewicz) debatowali nad tezą: Najważniejszym kryterium przy wyborze „gospodarza” dla organizacji takich jak Międzynarodowy Komitet Olimpijski czy Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej powinien być sposób respektowania praw człowieka. Zwyciężyła drużyna z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr III w Opolu.
Nad drugą tezą: Nauka podstaw negocjacji i mediacji powinny być obowiązkową częścią programu szkolnego pochylili się uczniowie z Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim (opiekun Anna Kulczycka-Baj) oraz II Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu (opiekun Anna Jedynak). Zwyciężyła drużyna II LO w Brzegu.
W debatach oksfordzkich wzięło udział 27 osób, wśród nich jury, w skład którego weszli: dr Agnieszka Misiurska (Instytut Śląski), Anna Kulczycka-Baj (ZS Dobrzeń Wielki), dr Bernard Linek (Instytut Śląski), Arkadiusz Wickiewicz (PLO III Opole). Marszałkiem debat była Leokadia Drożdż (Instytut Śląski), a sekretarzem Marianna Wiechecka (PLO III Opole).
Uczniowie w ramach debat mieli okazję przekonać się, jak ważne jest umiejętne prowadzenie dyskusji, które ma na celu przekonanie innych do swoich racji, używając odpowiedniej argumentacji i kultury wypowiedzi.
Serdecznie wszystkim uczniom dziękujemy na podjęcie się trudnego wyzwania, jakim jest debata. Podziękowania należą się również pani Annie Jedynak za fotorelację z debat.
Przygotowała
Leokadia Drożdż
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1892 – w Niwce (obecnie część Sosnowca) urodził się Ryszard Mańka (zm. 30 maja 1940 r. w Sachsenhausen lub Dachau w Niemczech), tworzył Polską Organizację Wojskową Górnego Śląska dla okręgu mysłowickiego, powstaniec śląski, dowódca baonu w trzech powstaniach, oficer Wojska Polskiego, uwięziony w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen lub Dachau, gdzie zmarł najprawdopodobniej 30 maja 1940 r.
- 1919 – na Górnym Śląsku władze niemieckie ogłosiły stan oblężenia, obowiązujący do 1 maja tego roku, w wyniku czego zniesiono nietykalność osobistą, a wojsko uzyskało prawo dokonywania rewizji i aresztowań polskich działaczy, zabroniono zwoływania polskich wieców i wprowadzono godzinę policyjną
- 1929 – w Jędrysku (obecnie część Kalet) urodził się Henryk Borek (zm. 6 grudnia 1986 r. w Opolu), językoznawca, w swych badaniach koncentrował się na nazewnictwie śląskim, historii języka polskiego, dialektologii, profesor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, współpracował z Instytutem Śląskim w Opolu
- 1942 – w KL Dachau zmarł ksiądz doktor Emil Szramek (ur. 29 września 1887 r. w Tworkowie k. Raciborza), błogosławiony i męczennik Kościoła katolickiego, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk na Śląsku, przewodniczący Rady Muzealnej Muzeum Śląskiego w Katowicach, jeden z inicjatorów założenia Biblioteki Śląskiej, owocem jego wieloletniej pracy stała się książka, która po dzień dzisiejszy nie straciła na aktualności: Śląsk jako problem socjologiczny (1934), aresztowany w 1940 r., zamordowany przez Niemców w KL Dachau
- 1946 – w Cieszynie powstała Fabryka Zamków Błyskawicznych „Zampol”, największy w Polsce producent tego typu zamków, w okresie największego rozwoju (1975–1980) zatrudnionych było w zakładzie 1675 osób, został zamknięty w 1995 r.
- 1947 – w Opawie zmarł Joseph Martin Nathan (ur. 11 listopada 1867 r. w Tłustomostach k. Głubczyc), niemiecki duchowny rzymskokatolicki, biskup pomocniczy diecezji ołomunieckiej, założyciel Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, budowniczy Zakładu Psychiatrycznego w Branicach, w 1908 r. nabył kompleks sanatoryjny Rochus (Rochusbad) w Nysie, w 1946 r. zostaje wysiedlony do Opawy, gdzie po kilku tygodniach umarł, w 2014 r. ciało biskupa Nathana zostało sprowadzone do Branic i tam pochowane