Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Środa w Instytucie Śląskim”, które odbędzie się 15 stycznia br. o godz. 14.00 w sali 301 Instytutu Śląskiego.
Od 25 lat Instytut Śląski realizuje wyjątkowy projekt, jakim jest Słownik gwar śląskich. Na pierwszym w tym roku spotkaniu z cyklu „Środa w Instytucie Śląskim” dr Agata Haas i dr Marzena Muszyńska przybliżą historię tego wydawnictwa, a także zaprezentują najnowszy, XVIII już tom Słownika.
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1528 – ostatni Piast opolski Jan II Dobry wydał „Ordunek Gorny”, pierwszą polską ustawę górniczą
- 1938 – w Grabinie k. Prudnika zmarł Karol Koziołek (ur. 1 marca 1856 w Otmęcie, obecnie część Krapkowic), ksiądz katolicki, działacz narodowy, współzałożyciel Polsko-Katolickiej Partii Ludowej, poseł do sejmiku rejencji opolskiej, prezes Dzielnicy I Związku Polaków w Niemczech
- 1942 – w Dachau w Niemczech zmarł Alojzy Liguda (ur. 23 stycznia 1898 r. w Winowie, obecnie część Opola), duchowny katolicki, zamęczony w KL Dachau, beatyfikowany przez Jana Pawła II w 1999 r. jako jeden ze 108 polskich męczenników II wojny światowej
Rok 1945 na Śląsku
Kresowianie na Śląsku po 1945 r.
Interaktywna mapa miejsc pamięci
Serwis Opolskie Drogi do Wolności – kompendium wiedzy i powstaniach śląskich i plebiscycie na Górnym Śląsku


