W imieniu Organizatora oraz własnym zachęcamy do udziału w konkursie „Otwórz szufladę – I wojna światowa w rodzinnych pamiątkach i wspomnieniach na Górnym Śląsku” organizowanym przez Dom Współpracy Polsko-Niemiecki we współpracy z Konsulatem Republiki Federalnej Niemiec w Opolu. Ideą konkursu jest upamiętnienie 100-ej rocznicy wydarzeń I wojny światowej i co za tym idzie zwrócenie uwagi na zanikającą pamięć społeczeństwa na ten temat i często zawiłe losy rodzin Górnego Śląska.
Konkurs ten ma na celu zebranie wszelkich pamiątek i wspomnień rodzinnych obrazujących szeroko pojętą historię, wydarzenia i kulturę tamtych lat. Poprzez pamiątki rozumiane są wszystkie przedmioty, symbole, a także spisane doświadczenia, przeżycia, spostrzeżenia odnoszące się w bezpośredni lub też pośredni sposób do tego okresu.
Powyższy projekt skierowany jest do trzech grup wiekowych: 13-15; 16-19; i wzwyż. Forma nadsyłanych prac konkursowych to zdjęcia lub skany fotografii, pamiątek (np.: list, fotografia, pamiętnik, przedmioty militarne, rysunek, muzyka, rzeźba itp.) wraz z historią/opisem obiektu. Prace konkursowe należy wysłać na adres haus@haus.pl bądź nadesłać drogą pocztową lub dostarczyć osobiście na poniżej wskazany adres:
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. Bojkowska 37
44-100 Gliwice
(z dopiskiem „Konkurs: Otwórz szufladę”)
Termin nadsyłania prac mija 16 maja 2014 roku (decyduje data stempla pocztowego!).
Z każdej kategorii wiekowej zostaną nagrodzone trzy najlepsze prace. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną bezpośrednio przez Organizatora.
Więcej informacji na temat konkursu znajduje się na stronie www.haus.pl.
Przed zgłoszeniem prosimy zapoznać się z Regulaminem.
Kontakt:
Natalia Kuczera, tel. 32 461 20 70, faks: 32 461 20 71, e-mail: haus@haus.pl
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1873 – w Sadzawce (obecnie część Siemianowic Śląskich) urodził się Wojciech Korfanty (zm. 17 sierpnia 1939 r. w Warszawie), polityk, poseł do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu, komisarz plebiscytowy na Górnym Śląsku, dyktator III powstania śląskiego, poseł na Sejm RP, wicepremier w rządzie Wincentego Witosa, wydawca wraz z Janem Kowalczykiem pierwszego numeru „Górnoślązaka”, oraz „Polaka”, „Kuriera Śląskiego” „Rzeczpospolitej” i „Polonii”
- 1912 – w Ostaszkach urodził się Bogumił Wyszomirski (zm. 6 lutego 1959 r. w Opolu), prawnik, poeta, felietonista, żołnierz Armii Krajowej, radca prawny w Akademii Medycznej w Zabrzu oraz w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie, członek Związku Literatów Polskich, redaktor rozgłośni Polskiego Radia w Opolu, pisał do „Głosów znad Odry”, „Śląska Literackiego”, „Trybuny Opolskiej”, „Kalendarza Opolskiego”, „Życia Literackiego”
- 1920 – założono Klub Piłkarski Ruch Chorzów
- 1971 – założono Klub Sportowy GKS Tychy