Kapituła Nagrody im. Jana i Wojciecha Wawrzynków za najlepszą pracę magisterską poświęconą dziejom politycznym, kulturze i problemom społecznym Śląska pragnie poinformować, że w dniu 4.03.2015 r. została przyznana nagroda i wyróżnienia w XXIV edycji konkursu.
Nagrodę główną otrzymał:
mgr Marcin Wądołowski (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie) za pracę pt. Muzeum Śląskie w Katowicach – między tradycją, współczesnością i przyszłością, napisaną pod kierunkiem dr. hab. Jacka Dębickiego, prof. AGH.
Ponadto Kapituła postanowiła przyznać także dwa wyróżnienia.
Otrzymali je: mgr Kamil Bembnista (Freie Universität Berlin) za pracę pt. Transnationale Europastadt? Eine qualitative Studie in der Doppelstadt Görlitz/Zgorzelec, [Transnarodowe miasto europejskie? Studium jakościowe podwójnego miasta Görlitz/Zgorzelec] napisaną pod kierunkiem prof. dr. Jochena Roose oraz mgr Aleksandra Kwiecińska (Uniwersytet Opolski) za pracę pt. Obrzędowy strój weselny w procesie przemian, napisaną pod kierunkiem dr hab. Teresy Smolińskiej, prof. UO.
Wręczenie nagrody i wyróżnień nastąpi na posiedzeniu Rady Naukowej Państwowego Instytutu Naukowego – Instytutu Śląskiego w Opolu w dniu 25.03.2015 r.
Serdecznie gratulujemy!
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1920 – niemieckie związki zawodowe na Górnym Śląsku ogłosiły strajk, któremu towarzyszyły manifestacje ludności niemieckiej o charakterze antypolskim i antyfrancuskim
- 1920 – w Katowicach zmarł Andrzej Mielęcki (ur. 30 listopada 1864 r. w Huciskach k. Piotrkowa Trybunalskiego), polski działacz społeczny i polityczny na Śląsku, lekarz, zamordowany przez Niemców
- 1934 – w Wiedniu zmarł Jan Kossak-Główczewski (ur. 23 października 1868 r. w Rzecznicy na Pomorzu), ksiądz, wikariusz w parafiach: Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Rychtalu i św. Katarzyny w Sławięcicach, proboszcz w parafii św. Józefa w Międzyborzu następnie św. Franciszka z Asyżu w Komprachcicach k. Opola, założyciel probostwa i nowych cmentarzy w należących do Komprachcic: Polskiej Nowej Wsi i Osinach, wicedziekan dekanatu opolskiego, w okresie powstań i plebiscytu zaangażowany czynnie po stronie polskiej, od 1922 r. proboszcz parafii św. Jana i Pawła w Dębie
- 1939 – w Warszawie zmarł Wojciech Korfanty (ur. 20 kwietnia 1873 r. w Sadzawce k. Katowic), polityk, poseł do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu, komisarz plebiscytowy na Górnym Śląsku, dyktator III powstania śląskiego, poseł na Sejm RP, wicepremier w rządzie Wincentego Witosa, wydawca wraz z Janem Kowalczykiem pierwszego numeru „Górnoślązaka”, oraz „Polaka”, „Kuriera Śląskiego” „Rzeczpospolitej” i „Polonii”
- 1969 – w Berkeley w stanie Kalifornia zmarł Otto Stern (ur. 17 lutego 1888 r. w Żorach), niemiecki fizyk, podoficer armii pruskiej, po dojściu Hitlera do władzy emigruje do Stanów Zjednoczonych, laureat Nagrody Nobla (1943) w dziedzinie fizyki, za wkład w rozwój metody wiązki molekularnej i odkrycie momentu magnetycznego protonu