W niedzielę 14 maja 2023 roku zachęcamy do wzięcia udziału w uroczystości upamiętniającej pamięć sześciu polskich działaczy plebiscytowych, którzy zostali zabici w czasie III powstania śląskiego (16 maja 1921 roku).
Do zdarzenia doszło pomiędzy Dąbrówką Łubniańską i Jełową. Dzisiaj w tym miejscu znajduje się pomnik. Właśnie tam w najbliższą niedzielę, 14 maja o godz. 12.00 odbędzie się wydarzenie upamiętniające tragiczny mord sprzed 102 lat.

Po uroczystościach przy pomniku organizatorzy zapraszają do Łubniańskiego Ośrodka Kultury na kawę i ciasto. Tam o godz. 12.30 odbędzie się prelekcja poświęcona postaci wybitnego działacza niepodległościowego z Łubnian – kpt. Teodora Lelka. Poprowadzi ją prof. Mariusz Patelski z Uniwersytetu Opolskiego.
Podczas spotkania prowadzić będziemy stoisko ze swoimi publikacjami. Będzie możliwość zakupienia materiałów przybliżających biografię kpt. Teodora Lelka. Rozdziały mu poświęcone znajdą Państwo w książkach Powstania śląskie i plebiscyt górnośląski – perspektywa edukacyjna, muzealna i naukowa oraz „Dobrze walczycie, trzymajcie się, bo już to długo trwać nie będzie, a nasze walki nie pójdą na marne”. Wspomnienia powstańców śląskich z 1921 roku.
Każdy miłośnik historii będzie miał również możliwość przybliżenia sobie opolskich wątków powstań śląskich w książce prof. Piotra Pałysa Nie tylko w cieniu hałd i kominów. Opolskie pułki w szeregach Wojsk Powstańczych w 1921 roku. Sympatyków lokalnej historii zaciekawi również zapewne Przewodnik po Szlaku Pamięci Powstań Śląskich na Opolszczyźnie.
Organizatorami wydarzenia są:
- Anna Patelska – Radna Gminy Łubniany
- Hubert Kampa – Prezes Fundacji In Blessed Art (W Błogosławionej Sztuce)
Pomnik znajduje się w tym miejscu
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1954 – w Katowicach zmarł Arka Bożek (ur. 12 stycznia 1899 r. w Markowicach, obecnie część Raciborza), uczestnik powstań śląskich, w czasie I powstania śląskiego w porozumieniu z Polską Organizacją Wojskową Górnego Śląska wysadził strategiczny most na Odrze, uczestniczył w przygotowaniach do plebiscytu w 1921 r., w III powstaniu śląskim był łącznikiem z Międzysojuszniczą Komisją, w czasie II wojny światowej członek Rady Narodowej RP w Londynie, wicewojewoda śląsko-dąbrowski (1945–1950), poseł do Krajowej Rady Narodowej i Sejmu Ustawodawczego
- 1982 – w Bytomiu w KWK „Dymitrow” w wyniku wybuchu pyłu węglowego zginęło 18 górników
- 1990 – Wrocław, jako drugie po Warszawie miasto w Polsce, został podłączony do Internetu
- 2010 – w Opolu zmarł Zbyszko Bednorz (ur. 11 października 1913 r. w Skalmierzycach k. Ostrowa Wielkopolskiego), pisarz, publicysta i pracownik naukowy, w latach 1960–1980 zatrudniony w Instytucie Śląskim, jako pierwszy w historii Uniwersytetu Opolskiego otrzymał tytuł honorowego profesora, pisał m.in. do: „Dziennika Zachodniego”, „Gościa Niedzielnego”, „Odry”, „Tygodnika Powszechnego”, „Tygodnika Warszawskiego”, „Katolika”, „Słowa Powszechnego” oraz „Wczoraj, Dzisiaj, Jutro”