W niedzielę 14 maja 2023 roku zachęcamy do wzięcia udziału w uroczystości upamiętniającej pamięć sześciu polskich działaczy plebiscytowych, którzy zostali zabici w czasie III powstania śląskiego (16 maja 1921 roku).

Do zdarzenia doszło pomiędzy Dąbrówką Łubniańską i Jełową. Dzisiaj w tym miejscu znajduje się pomnik. Właśnie tam w najbliższą niedzielę, 14 maja o godz. 12.00 odbędzie się wydarzenie upamiętniające tragiczny mord sprzed 102 lat.

Upamiętnienie odbędzie się pod pomnikiem między Dąbrówką Łubniańską a Jełową. Fot. Katarzyna Doros-Stachoń, Radio Opole
Upamiętnienie odbędzie się pod pomnikiem między Dąbrówką Łubniańską a Jełową. Fot. Katarzyna Doros-Stachoń / Radio Opole

Po uroczystościach przy pomniku organizatorzy zapraszają do Łubniańskiego Ośrodka Kultury na kawę i ciasto. Tam o godz. 12.30 odbędzie się prelekcja poświęcona postaci wybitnego działacza niepodległościowego z Łubnian – kpt. Teodora Lelka. Poprowadzi ją prof. Mariusz Patelski z Uniwersytetu Opolskiego.

Podczas spotkania prowadzić będziemy stoisko ze swoimi publikacjami. Będzie możliwość zakupienia materiałów przybliżających biografię kpt. Teodora Lelka. Rozdziały mu poświęcone znajdą Państwo w książkach Powstania śląskie i plebiscyt górnośląski – perspektywa edukacyjna, muzealna i naukowa oraz „Dobrze walczycie, trzymajcie się, bo już to długo trwać nie będzie, a nasze walki nie pójdą na marne”. Wspomnienia powstańców śląskich z 1921 roku.

Każdy miłośnik historii będzie miał również możliwość przybliżenia sobie opolskich wątków powstań śląskich w książce prof. Piotra Pałysa Nie tylko w cieniu hałd i kominów. Opolskie pułki w szeregach Wojsk Powstańczych w 1921 roku. Sympatyków lokalnej historii zaciekawi również zapewne Przewodnik po Szlaku Pamięci Powstań Śląskich na Opolszczyźnie.

Organizatorami wydarzenia są:

  • Anna Patelska – Radna Gminy Łubniany
  • Hubert Kampa – Prezes Fundacji In Blessed Art (W Błogosławionej Sztuce)

Pomnik znajduje się w tym miejscu