W niedzielę 14 maja 2023 roku zachęcamy do wzięcia udziału w uroczystości upamiętniającej pamięć sześciu polskich działaczy plebiscytowych, którzy zostali zabici w czasie III powstania śląskiego (16 maja 1921 roku).
Do zdarzenia doszło pomiędzy Dąbrówką Łubniańską i Jełową. Dzisiaj w tym miejscu znajduje się pomnik. Właśnie tam w najbliższą niedzielę, 14 maja o godz. 12.00 odbędzie się wydarzenie upamiętniające tragiczny mord sprzed 102 lat.
Po uroczystościach przy pomniku organizatorzy zapraszają do Łubniańskiego Ośrodka Kultury na kawę i ciasto. Tam o godz. 12.30 odbędzie się prelekcja poświęcona postaci wybitnego działacza niepodległościowego z Łubnian – kpt. Teodora Lelka. Poprowadzi ją prof. Mariusz Patelski z Uniwersytetu Opolskiego.
Podczas spotkania prowadzić będziemy stoisko ze swoimi publikacjami. Będzie możliwość zakupienia materiałów przybliżających biografię kpt. Teodora Lelka. Rozdziały mu poświęcone znajdą Państwo w książkach Powstania śląskie i plebiscyt górnośląski – perspektywa edukacyjna, muzealna i naukowa oraz „Dobrze walczycie, trzymajcie się, bo już to długo trwać nie będzie, a nasze walki nie pójdą na marne”. Wspomnienia powstańców śląskich z 1921 roku.
Każdy miłośnik historii będzie miał również możliwość przybliżenia sobie opolskich wątków powstań śląskich w książce prof. Piotra Pałysa Nie tylko w cieniu hałd i kominów. Opolskie pułki w szeregach Wojsk Powstańczych w 1921 roku. Sympatyków lokalnej historii zaciekawi również zapewne Przewodnik po Szlaku Pamięci Powstań Śląskich na Opolszczyźnie.
Organizatorami wydarzenia są:
- Anna Patelska – Radna Gminy Łubniany
- Hubert Kampa – Prezes Fundacji In Blessed Art (W Błogosławionej Sztuce)
Pomnik znajduje się w tym miejscu
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1781 – w Makoszowach, obecnie część Zabrza, urodził się Karol Godula (zm. 6 lipca 1848 r. we Wrocławiu), przemysłowiec śląski zwany „królem cynku”, pod koniec życia posiadał m.in. 40 kopalń węgla, 19 kopalń galmanu oraz dwie huty cynku
- 1932 – w Bytomiu otwarto pierwszą polską szkołę średnią w Niemczech – Gimnazjum Polskie