Z wielką radością zapraszamy Was na wyjątkowe wydarzenie – grę terenową geocaching “Wojciech Korfanty – w poszukiwaniu polskości”, przygotowaną przez Instytut Śląski specjalnie z okazji “Roku Wojciecha Korfantego”, chcielibyśmy Was zaprosić do eksploracji malowniczych zakątków miasta Opola, odkrywania ukrytych skarbów i sprawdzenia się z wiedzy na temat naszego śląskiego bohatera.
O tym, czym jest geocaching można dowiedzieć się ze stron https://pl.wikipedia.org/wiki/Geocaching oraz https://www.geocaching.pl/.
Na potrzeby udziału w zabawie Instytutu wystarczy wiedzieć natomiast, że jest to gra terenowa, w której uczestnik otrzymuje współrzędne geograficzne, pod którymi schowana jest skrytka (tzw. kesz – zwykle małe, plastikowe pudełko), a jego zadaniem jest jej odnalezienie. Skrytka zawsze zawiera notatnik, w którym uczestnik odnotowuje datę swojego przybycia, a czasem też tzw. “przedmioty podróżne” – drobiazgi, które uczestnicy gry przenoszą z jednej skrytki do innej.
Skrytki geocachingowe rozsiane są na całym świecie. Ich dokładne lokalizacje, wraz ze wskazówkami jak można je odnaleźć, zbierają portale takie jak wymieniony powyżej, a zadanie ułatwiają aplikacje mobilne.
Podczas naszej gry, Waszym zadaniem będzie odnalezienie 5 specjalnie przygotowanych lootboxów, które będą rozmieszczone w różnych miejscach miasta Opola. Każdy lootbox będzie zawierał skrytkę z unikatową zawieszką “Tobie Polsko”, symbolizującą walkę o polskość Śląska przed stu laty. Co tydzień w kolejnych miejscach pojawiać się będą nowe zawieszki wraz ze wskazówkami dotyczącymi miejsca ich ukrycia. W sumie rozmieszczonych zostanie 15 przypinek.
Ale to nie wszystko!
Wewnątrz każdej skrytki znajdziecie również kod QR, po którego zeskanowaniu otrzymacie bonusowe pytanie typu “prawda/fałsz” dotyczące życia i dokonań Wojciecha Korfantego oraz związanych z nim wydarzeń historycznych. Jeśli udzielicie poprawnej odpowiedzi, otrzymacie dodatkową nagrodę za spostrzegawczość w dążeniu do poznawania historii. Każdej osobie przysługuje jedna dodatkowa nagroda, a ze zwycięzcami będziemy się kontaktować drogą mailową.
Gra “Wojciech Korfanty – w poszukiwaniu polskości” będzie nie tylko okazją do zgłębienia historii i kultury Opola, ale także doskonałą zabawą dla rodzin, grup przyjaciół i wszystkich, którzy kochają poszukiwania skarbów na świeżym powietrzu.
Naładujcie telefony i przyjdźcie do Opola, bądźcie częścią tej przygody!
📍 Lokalizacja: Opole, Polska
📅 Data: 28 czerwca 2023 – 15 sierpnia 2023
Regulamin konkursu:
Regulamin-gry-geocaching-Wojciech Korfanty – w poszukiwaniu polskości
Współrzędne i podpowiedzi nt. miejsca położenia pierwszych 5 skrytek zamieszczamy poniżej:
Pierwsza skrytka mieści się w pobliżu budynku, który w latach 1931-1939 był Konsulatem Generalnym Rzeczpospolitej Polskiej w niemieckim Oppeln (więcej o miejscu: https://euro-house.pl/historia/), choć umieszczony został bliżej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, w rogu jego podwórza.
Podpowiedź: szukajcie żółtej skrzynki z literą „G”.
Dokładne współrzędne to: 50°39’46.7″N 17°54’58.7″E
Druga skrytka z przypinką podczepiona jest pod ławką na pl. Ignacego Daszyńskiego, w pobliżu fontanny z 1907 r., przedstawiającej antyczną boginię Ceres (więcej o miejscu: https://www.opole.pl/…/plac-ignacego-daszynskiego…).
Podpowiedź: szukajcie tabliczki Sądu Okręgowego w Opolu.
Dokładne współrzędne to: 50°39’57.0″N 17°55’39.4″E
Trzecia skrytka znajduje się w pobliżu Szkoły Podstawowej TAK im. Ireny Sendlerowej, polskiej działaczki społecznej, członkini PPS-u. Sprawiedliwej wśród Narodów Świata za swoją pracę na rzecz pomocy Żydom w czasie trwania II wojny światowej (więcej o tej postaci: https://pl.wikipedia.org/wiki/Irena_Sendlerowa).
Podpowiedź: na ścianie przy wejściu do szkoły znajduje się malunek prezentujący Irenę Sendlerową. Zwracamy uwagę gdzie kieruje swój wzrok i szukamy małego drewnianego daszku.
Dokładne współrzędne to: 50°39’58.1″N 17°55’13.7″E
Czwarta skrytka mieści się w okolicy Klasztoru oo. Franciszkanów w Opolu. Fundację klasztoru datuje się na XIII w. jeszcze przed najazdem mongolskim. W 1309 r. w klasztorze powstała Kaplica Piastowska w której chowano książęta i księżniczki piastowskie, wśród nich m.in. Bolka I, Elżbietę świdnicką, Bolka II, Władysława Opolczyka, Mikołaja II niemodlińskiego i Jana II Dobrego (więcej o miejscu: https://opole.franciszkanie.pl/historia-klasztoru/)
Podpowiedź: nieopodal klasztoru znajduje się wiata, w jej okolicy szukajcie brązowej skrzynki.
Dokładne współrzędne: 50°40’01.6″N 17°55’22.9″E
Piąta lokalizacja skrytki mieści się na Placu Jana Pawła II, historia placu sięga lat 50. XX w. Znajduje się on obok takich obiektów, jak Teatr im. Jana Kochanowskiego, czy Galeria Sztuki Współczesnej, co razem wpływa mocno na popularność i estetykę tego miejsca.
Podpowiedź: skrytka zawieszona jest na gałęzi we wschodniej części placu.
Dokładne współrzędne: 50°40’05.7″N 17°55’59.7″E
Szósta skrytka zlokalizowana jest przy budynku dawnego przedwojennego Starostwa Powiatowego. W latach 1945-1948 mieściła się tutaj siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Opolu, w którym brutalnie prześladowano mieszkańców ziemi Opolskiej, oskarżonych o działania przeciwko komunistom.
Podpowiedź: Skrytka znajduje się na wewnętrznym parkingu budynku, wśród kamyków.
Dokładne współrzędne: 50°39’50.5944″N 17°55’33.0636″E
Siódma skrytka umieszczona jest przy pomniku upamiętniającym spalenie Nowej Synagogi w Opolu. Świątynia powstała w 1897 r. i stanowiła jeden z najbardziej charakterystycznych elementów architektury Opola – zasługa w tym niemieckiego architekta Felixa Henrego, który to postanowił wznieść synagogę w stylu mauretańskim. W czasie “Nocy kryształowej” z 9 na 10 listopada, hitlerowcy zmusili ówczesnego rabina do własnoręcznego podpalenia synagogi, która w efekcie spłonęła niemal doszczętnie, a kilka dni później rozebrano pozostały po niej szkielet.
Podpowiedź: Skrytka znajduje się za łańcuchem i krzakami po prawej stronie pod płotem.
Dokładne współrzędne: 50°39’57.276″N 17°55’17.3316″E
Ósma skrytka zlokalizowana jest przy budynku Collegium Oeconomicum Uniwersytetu Opolskiego. Dawniej znajdowała się tam siedziba Polskiego Związku Partii Robotniczej (PZPR).
Podpowiedź: Południowo-wschodnie skrzydło budynku – rynna.
Dokładne współrzędne: 50°40’03.0864″N 17°56’01.4856″E
Dziewiątą skrytkę znaleźć można w Parku im. Adama Mickiewicza w Opolu. W Parku znajduje się popiersie Adama Mickiewicza z inskrypcją „WIESZCZOWI NARODU”, zostało ono wykonane przez Piusa Welońskiego (1849-1931) z inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego w 1965 r. w 20. rocznicę wyzwolenia Opolszczyzny.
Podpowiedź: Skrytka znajduje się po prawej stronie od pomnika, w krzakach za ławką – wisi na gałęzi.
Dokładne współrzędne: 50°39’59.8″N 17°56’11.3″E
Dziesiąta skrytka schowana jest nieopodal zabytkowej elewacji wykonanej przez międzywojennego śląskiego rzeźbiarza Thomasa Myrtka (1888-1935), przy ul. Księdza Konstantego Damrota 10.
Podpowiedź: Przy schodach z niebieską poręczą wystaje prawy róg okna, skrytka umocowana jest przy kracie wewnątrz tego rogu.
Dane lokalizacyjne: 50°39’53.7″N 17°55’44.1″E
Jedenastą skrytkę znaleźć można w parku między ul. Plebiscytową a pływalnią. Nieopodal kesza znajduje się pomnik upamiętniający żołnierzy dawnego 4. Górnośląskiego Pułku Piechoty nr 63, autorstwa wcześniej wspomnianego przez nas rzeźbiarza Thomasa Myrtka. Dawniej pod pomnikiem znajdowała się także inskrypcja, nie zachowała się ona jednak do dziś. Pomnik odsłonięto 1 czerwca 1924 r.
Podpowiedź: Dziupla w drzewie nieopodal chodnika.
Dane lokalizacyjne: 50°40’05.0″N 17°56’29.9″E
Dwunastym punktem, gdzie umieszczono “kesz”, jest Skwer Solidarności. Na miejscu znajduje się pomnik w postaci napisu „Solidarność”, miejsce jest nieprzypadkowe, gdyż w 1980 r. mieściła się tam pierwsza siedziba międzyzakładowego komitetu założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Opolu.
Podpowiedź: Szukajcie pod “A”.
Dane lokalizacyjne: 50°40’05.8″N 17°56’10.4″E
Trzynasty punkt znaleźć można w pobliżu Dębu Piastowskiego na Wyspie Bolko, będącego równocześnie pomnikiem przyrody. Dąb liczy ponad 400 lat i związane są z nim różne legendy, według jednej z nich spacerować w jego cieniu miał sam król Rzeczpospolitej Jan Kazimierz Waza.
Podpowiedź: Od zewnętrznej strony murku.
Dane lokalizacyjne: 50°38’58.4″N 17°55’32.6″E
Przedostatnim punktem na naszej liście jest skrytka w pobliżu budynku Starej Synagogi w Opolu. Synagogę wzniesiono w 1842 r., a otwarcia dokonał wrocławski rabin Abraham Geiger. Swą funkcję pełniła do 21 czerwca 1897 r., wtedy też odbyło się w niej ostatnie nabożeństwo, po którym zwoje Tory wraz z wyposażeniem przeniesiono do budynku Nowej Synagogi.
Podpowiedź: Nisko przy drzewie, pośród zieleni od strony Młynówki (Ostrzegamy by nie wchodzić na teren prywatny – nie ma takiej potrzeby, skrytka umieszczona jest przed nim).
Dane lokalizacyjne: 50°40’04.4″N 17°55’15.3″E
Ostatni punkt w naszej grze znajduje się w pobliżu Instytutu Śląskiego. Instytut Śląski został powołany do życia w Katowicach, działał w latach 1933-1950 po okresie stalinizmu został reaktywowany w Opolu w 1956 r. Przez lata działał jako instytucja naukowo-kulturalna, mająca na celu badanie, dokumentowanie i promowanie dziedzictwa Śląska. Stał się ważnym centrum badań nad historią, kulturą, literaturą oraz językiem tego regionu, pełniąc kluczową rolę w zachowaniu i wspieraniu rozwoju śląskiej kultury. W 2019 r. został przekształcony w instytucję kultury.
Podpowiedź: Skrytka zlokalizowana jest w pobliżu tylnego wejścia do Instytutu Śląskiego, pod “drewnianym daszkiem”.
Dane lokalizacyjne: 50° 39.953′ N 17° 55.277′ E
Jak zawsze, prosimy o zachowanie ostrożności przy zabawie!