W dniach 4-14 grudnia br. Państwowy Instytut Naukowy – Instytut Śląski gości w holu III piętra wystawę Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach i Opolu pt. Bóg się rodzi, moc truchleje… Święta Bożego Narodzenia w niewoli niemieckiej i radzieckiej podczas II wojny światowej.
“Święta Bożego Narodzenia były i są w kręgu kultury chrześcijańskiej jednym z najważniejszych wydarzeń w ciągu roku. Ich wyjątkowy, szczególnie rodzinny charakter powodował, że dla żołnierzy przetrzymywanych podczas II wojny światowej w obozach jenieckich był to czas niezwykle trudny, pełen smutku, tęsknoty wspomnień, wzruszeń i oczekiwań.
Niezależnie od warunków, w jakich jeńcy przebywali, starali się przeżyć ten okres zgodnie z istniejącą tradycją. Jeżeli im pozwolono, wysyłali życzenia świąteczne i również je otrzymywali. Przystrajali pomieszczenia prostymi, ale oryginalnymi ozdobami, budowali szopki betlejemskie, urządzali skromną wieczerzę wigilijną, wspólnie się modlili, śpiewali kolędy. Czasem uczestniczyli w pasterce i wystawiali jasełka. […]”
(Z opisu Organizatora)
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1912 – w Zabrzu otwarto pierwsze kino na Górnym Śląsku (Kino Lichtspielhaus, po 1945 r. Wolność, obecnie Roma)
- 1936 – Ministerstwo Oświaty Rzeszy zakazało używania w szkołach polskich w Niemczech śpiewnika wydanego przez Związek Polskich Towarzystw Szkolnych w Niemczech
- 1985 – w KWK „Wałbrzych” w wyniku wybuchu metanu i pyłu węglowego zginęło 18 osób