Państwowy Instytut Naukowy – Instytut Śląski w Opolu zaprasza na coroczną konferencję międzynarodową z cyklu “Colloquium Opole”. Tegorocznym tematem będzie “Totalitaryzm i pamiętanie. Śląskie doświadczenia i ślady nazizmu oraz komunizmu”.
Wśród zaproszonych gości znajdują się między innymi Prezes Instytutu Pamięci Narodowej – dr Łukasz Kamiński, prof. Dieter Bingen z Deutsches Polen Institut w Darmstadt, prof. Krzysztof Ruchniewicz z Centrum Willy Brandta we Wrocławiu i prof. Zdeněk Jirásek z Uniwersytetu Śląskiego w Opawie.
Pobierz roboczy program konferencji:
po polsku (pdf)
po niemiecku (pdf)
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1588 – wojska polskie pod wodzą hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego rozgromiły pod Byczyną austriackie wojska arcyksięcia Maksymiliana III Habsburga, pretendenta do polskiej korony
- 1848 – w Końskiej (obecnie część Trzyńca) na Zaolziu, urodził się Jan Kubisz (zm. 25 marca 1929 r. w Gnojniku), nauczyciel, poeta, pamiętnikarz, działacz narodowy na Śląsku Cieszyńskim, działacz społeczny Czytelni Ludowej w Cieszynie, Towarzystwa Ewangelickiego Oświaty Ludowej i Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, autor wiersza Do Olzy, znanego bardziej pod tytułem Płyniesz Olzo, który stał się hymnem Śląska Cieszyńskiego oraz pieśni Ojcowski dom, drukował w „Gwiazdce Cieszyńskiej” i „Przyjacielu Ludu”, autor Pamiętnika starego nauczyciela (1928)
- 1945 – Armia Czerwona zajęła Gliwice, Oleśnicę i prawobrzeżną część Opola