Colloquium Opole 2017.
W 500-lecie Reformacji. Dziedzictwo, miejsce i przyszłość chrześcijaństwa
Opole, 8-9 listopada 2017 r.
Jako organizatorzy tegorocznej edycji „Colloquium Opole”, zainspirowani ważną dla Europy rocznicą 500-lecia Reformacji, pragniemy w jego trakcie podjąć próbę zastanowienia się nad dziedzictwem Reformacji dla naszych społeczeństw oraz znaczenia chrześcijaństwa dla Polaków, Niemców i Czechów.
Wśród zagadnień i problemów, które chcielibyśmy postawić przed uczestnikami „Colloquium” znajdują się przede wszystkim następujące kwestie:
Jakie znaczenie ma zazębiające się dziedzictwo duchowe i artystyczne różnych odłamów chrześcijaństwa, szczególnie na Śląsku i dla jego mieszkańców?
Jakie role społeczne odgrywają obecnie członkowie tych wspólnot w Polsce, Czechach i Niemczech i jakie nowe procesy można wśród nich odnotować (szczególnie nowe formy religijności)?
Jakimi kanałami i formami oddziaływania dysponują obecnie wspólnoty religijne w naszych krajach i jaki jest ich rzeczywisty wpływ na społeczeństwa?
Czy możemy się spodziewać wzmacniania wpływu religii czy też nasilania się procesów laicyzacyjnych?
- Zjawiska te zostaną omówione w sześciu sesjach:
- Refleksja nad znaczeniem Reformacji z perspektywy Kościołów chrześcijańskich.
- Wizualizacja dziedzictwa kultury artystycznej – (na marginesie wystawy pt. „Wierni w drodze, leśni kaznodzieje, dzieci w modlitwie. 500 lat protestantyzmu na Śląsku”).
- Dziedzictwo kultury duchowej chrześcijaństwa na Śląsku.
- Debata nad współczesną rolą chrześcijaństwa oraz nowymi formami religijności.
- Próba uchwycenia roli i znaczenia mediów chrześcijańskich we współczesnym świecie.
- Dyskusja panelowa o wyzwaniach i perspektywach stojących przed współczesnymi wyznaniami chrześcijańskimi w Polsce, Czechach i Niemczech.
Inauguracja konferencji tradycyjnie odbędzie się w opolskim Ratuszu (8.11.2017), a kolejne sesje w tym dniu odbędą się w Muzeum Śląska Opolskiego. W drugim dniu obrady przeniosą się do siedziby Państwowego Instytutu Naukowego – Instytutu Śląskiego w Opolu.
Konferencję otworzy polsko-czesko-niemiecka dyskusja, w której wezmą udział przedstawiciele Kościoła ewangelickiego i katolickiego: ks. biskup prof. dr hab. Jan Kopiec (Diecezja Gliwicka), biskup Tomáš Tyrlík (Zwierzchnik Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Republice Czeskiej) oraz ks. biskup dr Marian Niemiec (biskup diecezji Katowice Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego).
Pobierz program w wersji polskiej (PDF).
Deutsches Programm speichern (PDF).
Organizatorami „Colloquium Opole 2017” są:
Państwowy Instytut Naukowy – Instytut Śląski w Opolu,
Centrum Studiów Polonoznawczych im. Aleksandra Brücknera / Uniwersytet im. Marcina Lutra w Halle,
Uniwersytet Ostrawski,
Fundacja Konrada Adenauera,
Muzeum Śląskie w Görlitz,
Muzeum Śląska Opolskiego.
Patronat honorowy:
Prezydent Miasta Opola, pan Arkadiusz Wiśniewski.
Komitet organizacyjny:
Prof. Michał Lis – przewodniczący komitetu organizacyjnego (PIN – Instytut Śląski w Opolu)
Dr Agata Haas – sekretarz konferencji (PIN – Instytut Śląski w Opolu)
Dr Annemarie Franke (Muzeum Śląskie w Goerlitz)
Dr Paulina Gulińska-Jurgiel (Centrum Studiów Polonoznawczych im. Aleksandra Brücknera / Uniwersytet im. Marcina Lutra w Halle)
Dr Angelika Klein (Fundacja Konrada Adenauera w Polsce)
Prof. Tadeusz Siwek (Uniwersytet Ostrawski)
Robert Wieczorek (PIN – Instytut Śląski w Opolu)
Urszula Zajączkowska (Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu)
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1675 – w Brzegu zmarł książę legnicko-wołowsko-brzeski Jerzy Wilhelm (ur. 29 września 1660 r. w Oławie), ostatni męski przedstawiciel śląskiej linii Piastów, dobrze zapowiadające się rządy Jerzego Wilhelma przerwał nagły zgon księcia
- 1905 – w Gliwicach skazano 23 robotników na karę więzienia i grzywnę za prywatną naukę języka polskiego i śpiewanie polskich pieśni
- 1953 – w Siemianowicach Śląskich urodził się Jan Skrzek (zm. 29 stycznia 2015 r. w Katowicach), muzyk i kompozytor, identyfikował się z kulturą Górnego Śląska, poruszał w swojej twórczości problemy dnia codziennego mieszkańców tego regionu, ostatni jego album nosił tytuł „Kolory bluesa”, wydany w 2014 r.
- 1987 – z inicjatywy biskupa Alfonsa Nossola otwarto w Opolu Muzeum Diecezjalne, którego zadaniem jest gromadzenie powstałych przed wiekami obiektów sakralnych, ich ochrona i konserwacja, w placówce mieści się również Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej
- 1997 – w Katowicach zakończył się proces 24 zomowców biorących udział w pacyfikacji KWK „Wujek”, wszyscy oskarżeni zostali uniewinnieni
- 2000 – w Warszawie zmarł Maurycy Horn (ur. 16 listopada 1917 r. w Wiedniu), historyk, rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu i Żydowskiego Instytutu Badawczego w Warszawie, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka
- 2006 – w Rudzie Śląskiej w KWK „Halemba” w wyniku wybuchu pyłu węglowego zginęło 23 górników