Zapraszamy na doroczną międzynarodową konferencję naukową z cyklu Colloquium Opole. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 23-24.11.2021 pod tytułem Wspólny mit czy źródło sporu politycznego? Dziedzictwo opozycji antykomunistycznej z trójstronnej polsko-czesko-niemieckiej perspektywy.
Obrady rozpoczną się we wtorek 23 listopada o godz. 10.00 w Sali im. Karola Musioła w opolskim Ratuszu, a kontynuowane będą następnego dnia w sali konferencyjnej Instytutu Śląskiego od godz. 9.30. Całość wydarzenia będzie transmitowana na Facebooku Instytutu, a osoby zainteresowane udziałem w dyskusji będą mogły uczestniczyć w konferencji przez aplikację Zoom pod adresem instytutslaski.pl/colloquium21.
Ze względów sanitarnych zapraszamy gości przede wszystkim do udziału online.
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1528 – ostatni Piast opolski Jan II Dobry wydał „Ordunek Gorny”, pierwszą polską ustawę górniczą
- 1938 – w Grabinie k. Prudnika zmarł Karol Koziołek (ur. 1 marca 1856 w Otmęcie, obecnie część Krapkowic), ksiądz katolicki, działacz narodowy, współzałożyciel Polsko-Katolickiej Partii Ludowej, poseł do sejmiku rejencji opolskiej, prezes Dzielnicy I Związku Polaków w Niemczech
- 1942 – w Dachau w Niemczech zmarł Alojzy Liguda (ur. 23 stycznia 1898 r. w Winowie, obecnie część Opola), duchowny katolicki, zamęczony w KL Dachau, beatyfikowany przez Jana Pawła II w 1999 r. jako jeden ze 108 polskich męczenników II wojny światowej
Rok 1945 na Śląsku
Kresowianie na Śląsku po 1945 r.
Interaktywna mapa miejsc pamięci
Serwis Opolskie Drogi do Wolności – kompendium wiedzy i powstaniach śląskich i plebiscycie na Górnym Śląsku


