Przed dwoma dniami 5 i 6 listopada odbyła się doroczna międzynarodowa konferencja naukowa z cyklu Colloquium Opole. Tym razem obrady skupiały się na tematyce pamięci zbiorowej, polityki pamięci i sposobach jej kształtowania z – charakterystycznej dla Colloquium Opole – trójstronnej perspektywy Polski, Czech oraz Niemiec. Eksperci reprezentujący instytucje naukowe i kulturalne z tych trzech krajów omawiali w czterech sesjach i dwóch panelach równoległych zagadnienia “Pamięć jako wspólne polsko-czesko-niemieckie dziedzictwo?”, “Kształtowanie pamięci z trójstronnej perspektywy”, “Rola instytucji kultury w tworzeniu pamięci zbiorowych – polityki i narzędzia”, “Edukacja – pielęgnowanie/wytwarzanie/zamazywanie pamięci?”, “Podstawy programowe nauczania historii i ich rola w procesie kształtowania pamięci zbiorowej. Analiza porównawcza z polsko-czeskiej perspektywy” oraz “Edukacja dla pamięci – doświadczenia polskie i czeskie”.
Obrady pierwszego dnia tradycyjnie zakończyła minuta ciszy i złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym synagogę spaloną w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku.
Do pobrania: pełny program Colloquium Opole 2024 (PDF)
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia:
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1912 – w Zabrzu otwarto pierwsze kino na Górnym Śląsku (Kino Lichtspielhaus, po 1945 r. Wolność, obecnie Roma)
- 1936 – Ministerstwo Oświaty Rzeszy zakazało używania w szkołach polskich w Niemczech śpiewnika wydanego przez Związek Polskich Towarzystw Szkolnych w Niemczech
- 1985 – w KWK „Wałbrzych” w wyniku wybuchu metanu i pyłu węglowego zginęło 18 osób