Zapraszamy na kolejne otwarte zebranie naukowe z cyklu Środy w Instytucie Śląskim, które odbędzie się 19 czerwca 2019 r., o godz. 14.00 w siedzibie PIN – Instytutu Śląskiego w Opolu, ul. Piastowska 17, sala 201 (II piętro).
Wykład pt. 30 lat socjologii opolskiej w III RP: nadzieje i rozczarowania wygłosi dr hab., prof. UO Teresa Sołdra-Gwiżdż.
Wykład połączony będzie z prezentacją 83. tomu „Studiów Śląskich” pt. W poszukiwaniu tożsamości. Grupy mniejszościowe w Polsce i na Śląsku po 1989 roku (redaktor naczelny – Bernard Linek).
Tom został poświęcony pamięci dr Danuty Berlińskiej, która była pracownikiem naukowym PIN – Instytutu Śląskiego w latach 1980-2012 i 2015-2016, wybitnym socjologiem narodu i mniejszości narodowych, nauczycielem akademickim oraz osobą zaangażowaną całym sercem w każdy realizowany projekt, dotyczący spraw wielkich i małych.
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1879 – w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów) urodził się Stanisław Ligoń (zm. 17 marca 1954 r. w Katowicach), pisarz, radiowiec, malarz, ilustrator, działacz narodowy i społeczny, autor polichromii w kościele św. Mikołaja w Truskolasach, założyciel szkoły polskiej, organizator, biblioteki, zespołu teatralnego, wydawca ilustrowanego pisma satyrycznego „Kocynder”, pracownik Wydziału Prasowego Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, prezes Związku Zawodowego Artystów Plastyków w Katowicach, w czasie II wojny światowej działał m.in. w Komitecie do spraw Uchodźców Polskich w Jugosławii, członek delegatury Rządu RP na Uchodźstwie, autor audycji radiowej Bery i bojki śląskie, które ukazały się drukiem w 1970 r.
- 1942 w Gotartowicach (obecnie część Rybnika) zostali powieszeni przez Niemców harcerze Paweł i Franciszek Buchalikowie, współorganizatorzy Polskiej Tajnej Organizacji Powstańczej