Call for Papers: “Druga wojna światowa z transnarodowej perspektywy. Nowe koncepcje badawcze w dialogu.”
Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie wraz z Instytutem Pamięci Narodowej przy współpracy z Uniwersytetem w Poczdamie i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu organizują wspólnie w terminie 6.-13. września 2015 r. w Berlinie pierwszą edycję Berlińskiej Międzynarodowej Szkoły Letniej. W imieniu organizatorów zachęcamy do udziału.
Więcej informacji:
CfP Sommerschule 2015 PL
CfP Sommerschule 2015 DE
CfP Sommerschule 2015 EN
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1902 – w Kłobucku k. Częstochowy urodził się Władysław Sebyła (zm. 11 kwietnia 1940 r. w Charkowie), powstaniec śląski, poeta, związany z grupą poetycką Kwadryga, w 1938 r. współpracownik dwutygodnika „Zet”, prowadził kwadrans literacki w Polskim Radio, walczył w kampanii wrześniowej, osadzony i rozstrzelany przez Rosjan w Charkowie
- 1945 – w Dachau w Niemczech zmarł Ryszard Knosała (ur. 21 lutego 1907 r. w Żelaznej k. Opola), działacz społeczny i kulturalno-oświatowy, nauczyciel, osadzony w obozie KL Dachau, gdzie pełnił funkcję tłumacza obozowego i kierownika obozowej poczty
- 1959 – w Opolu zmarł Bogumił Wyszomirski (ur. 20 kwietnia 1912 r. w Ostaszkach), prawnik, poeta, felietonista, żołnierz Armii Krajowej, radca prawny w Akademii Medycznej w Zabrzu oraz w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie, członek Związku Literatów Polskich, redaktor rozgłośni Polskiego Radia w Opolu, pisał do „Głosów znad Odry”, „Śląska Literackiego”, „Trybuny Opolskiej”, „Kalendarza Opolskiego”, „Życia Literackiego”
- 1981 – w Opolu zmarł Władysław Dziewulski (ur. 16 lutego 1904 r. w Moskwie), historyk, badacz i popularyzator dziejów Śląska, w 1957 r. zamieszkał w Opolu i zatrudnił się w Instytucie Śląskim oraz w Wyższej Szkole Pedagogicznej, kierownik Katedry Historii Śląska, dziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego, autor wielu artykułów, redaktor monografii miast śląskich, m.in. Opole. Monografia miasta (wspólnie z Franciszkiem Hawrankiem)