27 września 2023 roku w 84. rocznicę powstania organizacji Służby Zwycięstwu Polski, obchodziliśmy Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.
W oficjalnych obchodach państwowych pod pomnikiem Armii Krajowej na opolskim osiedlu AK brali udział kombatanci, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz instytucji i organizacji – w tym również przedstawicielka Instytutu Śląskiego, kierownik Zakładu Wydawniczego, mgr Elżbieta Filsak.
Ponadto Pracownia Badań nad Podręcznikami Historii, działająca w ramach Instytutu Śląskiego, wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Opolu, Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr III im Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu oraz Instytutem Historii Uniwersytetu Opolskiego zorganizowały sesję popularnonaukową pt.: Oni walczyli o Polskę, my walczymy, aby nie zostali zapomniani.
Ze względu na zgłoszenie chęci udziału w sesji ponad 150 osób miejscem, w którym spotkali się wszyscy zainteresowani były gościnne mury Liceum nr III w Opolu. Aula opolskiej „Trójki” pomieściła ostatecznie blisko 160 osób, w tym uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Opolu, Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu, Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr I w Opolu, Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr V w Opolu oraz uczniów opolskiej „Trójki”.
Sesję otworzyli wspólnie Pani Dyrektor Joanna Raźniewska (III LO) oraz dr Bartosz Jan Kuświk – Dyrektor Instytutu Śląskiego. W ramach obrad uczniowie klasy IV A PLO nr III w Opolu Mateusz Rosiński, Jan Łagosz przedstawili referat Polskie Państwo Podziemne – powstanie, działalność, struktury; dr Dariusz Gołębiowski – Instytut Śląski, PLO nr V w Opolu, który przedstawił temat Polskie Państwo Podziemne w przestrzeni publicznej; dr hab. Marek Białokur, prof. UO – Instytut Śląski, Instytut Historii UO, PLO nr III w Opolu z tematem Polskie Państwo Podziemne i jego symbole, a mgr Karolina Biedka – Instytut Śląski, Instytut Historii UO przygotowała i przeprowadziła, w ramach podsumowania sesji quiz, który pozwolił sprawdzić wiedzę uczestników sesji. Kolejna okazja do spotkania w tym gronie już pod koniec października, kiedy wspólnie celebrować będziemy Rok Jana Matejki. Już teraz wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1597 – w Bolesławcu urodził się Martin Opitz (zm. 20 sierpnia 1639 r. w Gdańsku), niemiecki poeta i teoretyk literatury
- 1903 – w Radlinie, dziś część Wodzisławia Śląskiego, urodził się Bolesław Kominek (zm. 10 marca 1974 r. we Wrocławiu), kardynał, administrator apostolski Opola, arcybiskup metropolita wrocławski, inicjator wysłania w 1965 r. do Episkopatu Niemiec "Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim"
- 1953 – w Opolu zmarł Jan Łangowski (ur. 4 lutego 1904 r. w Zakrzewie k. Złotowa), działacz Związku Polaków w Niemczech, redaktor opolskich „Nowin Codziennych”, po wybuchu II wojny światowej uwięziony przez Niemców w KL Buchenwald, po wojnie kierował oddziałem opolskim „Dziennika Zachodniego”
- 1974 r. we Wrocławiu), duchowny rzymskokatolicki, arcybiskup metropolita wrocławski, kardynał, administrator apostolski Śląska Opolskiego, inicjator wysłania w 1965 r. do Episkopatu Niemiec „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim”
- 1975 – w Opolu zmarł Józef Kokot (ur. 24 sierpnia 1916 r. w Brzęczkowicach, obecnie część Mysłowic), historyk, prawnik, profesor nauk politycznych, w czasie wojny aresztowany i zesłany do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen, organizator życia naukowego w Opolu, wykładowca w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, w latach 1966–1975 dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu, znawca dziejów Śląska, redagował „Biuletyn Niemcoznawcy”, „Przegląd Stosunków Międzynarodowych”, redaktor naczelny „Studiów Śląskich”, autor m.in.: Logika Poczdamu (1957), Rozwój ludności i stosunki narodowościowe na Śląsku od X do XX wieku (1960), Od Poczdamu do Helsinek: koniec okresu powojennego w Europie (1974)