27 września 2023 roku w 84. rocznicę powstania organizacji Służby Zwycięstwu Polski, obchodziliśmy Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.
W oficjalnych obchodach państwowych pod pomnikiem Armii Krajowej na opolskim osiedlu AK brali udział kombatanci, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz instytucji i organizacji – w tym również przedstawicielka Instytutu Śląskiego, kierownik Zakładu Wydawniczego, mgr Elżbieta Filsak.
Ponadto Pracownia Badań nad Podręcznikami Historii, działająca w ramach Instytutu Śląskiego, wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Opolu, Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr III im Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu oraz Instytutem Historii Uniwersytetu Opolskiego zorganizowały sesję popularnonaukową pt.: Oni walczyli o Polskę, my walczymy, aby nie zostali zapomniani.
Ze względu na zgłoszenie chęci udziału w sesji ponad 150 osób miejscem, w którym spotkali się wszyscy zainteresowani były gościnne mury Liceum nr III w Opolu. Aula opolskiej „Trójki” pomieściła ostatecznie blisko 160 osób, w tym uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Opolu, Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu, Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr I w Opolu, Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr V w Opolu oraz uczniów opolskiej „Trójki”.
Sesję otworzyli wspólnie Pani Dyrektor Joanna Raźniewska (III LO) oraz dr Bartosz Jan Kuświk – Dyrektor Instytutu Śląskiego. W ramach obrad uczniowie klasy IV A PLO nr III w Opolu Mateusz Rosiński, Jan Łagosz przedstawili referat Polskie Państwo Podziemne – powstanie, działalność, struktury; dr Dariusz Gołębiowski – Instytut Śląski, PLO nr V w Opolu, który przedstawił temat Polskie Państwo Podziemne w przestrzeni publicznej; dr hab. Marek Białokur, prof. UO – Instytut Śląski, Instytut Historii UO, PLO nr III w Opolu z tematem Polskie Państwo Podziemne i jego symbole, a mgr Karolina Biedka – Instytut Śląski, Instytut Historii UO przygotowała i przeprowadziła, w ramach podsumowania sesji quiz, który pozwolił sprawdzić wiedzę uczestników sesji. Kolejna okazja do spotkania w tym gronie już pod koniec października, kiedy wspólnie celebrować będziemy Rok Jana Matejki. Już teraz wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1865 – we Wrocławiu założono ogród zoologiczny
- 1877 – we Wrocławiu uruchomiono tramwaje konne, którymi zarządzało Wrocławskie Towarzystwo Ulicznej Kolei Żelaznej, kursowały po ulicach miasta do 1906 r.
- 1887 – w Gelsenkirchen urodził się Artur Trunkhardt (zm. w 1965 r. w Pszowie), w 1913 r. przeprowadził się do Rybnika, powstaniec śląski, wydawca niemieckojęzycznych gazet o propolskim nastawieniu
- 1902 – w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów) urodził się Kurt Alder (zm. 20 czerwca 1958 r. w Kolonii w Niemczech), chemik niemiecki, laureat Nagrody Nobla (1950) z chemii
- 1961 – w Gdańsku zmarł Bogumił Kobiela (ur. 31 maja 1931 r. w Katowicach), polski aktor teatralny i filmowy