5 września 2024 r. rozpoczęły się wydarzenia w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Dla Instytutu Śląskiego była to okazja do kontynuacji obchodów 90-lecia swego istnienia i pokazu dwóch wystaw pod wspólnym tytułem “90 lat Instytutu Śląskiego – tradycje od pokoleń”. Drugim – centralnym – punktem programu były natomiast tematyczne wykłady, wystawa oraz pokaz układania kwietnych dywanów – tradycji w Spycimierzu, Kluczu, Olszowej, Zimnej Wódce i Zalesiu Śląskim, która została wpisana w 2021 roku na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.
Za organizację i udział dziękujemy w szczególności naszym gościom, depozytariuszom dziedzictwa oraz prelegentom: dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich Joannie Popów-Bogdoł, dyrektorowi Centrum “Spycimierskie Boże Ciało” Jędrzejowi Kałużnemu i koordynatorowi ds dziedzictwa kulturowego w Gminie Uniejów Andrzejowi Szoszkiewiczowi.
Zapraszamy na kolejne wydarzenia tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa!
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1845 – w Pszczynie ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Polskiego”
- 1848 – w Cieszynie ukazało się pierwsze numer czasopisma „Nowiny dla Ludu Wiejskiego”
- 1863 – w Kłecku k. Gniezna urodził się Józef Dreyza (zm. 6 maja 1951 r. w Siemianowicach Śląskich), działacz społeczny i narodowy, powstaniec śląski, prezes dzielnicy śląskiej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”
- 1881 – w Brzęczkowicach k. Mysłowic urodził się August Hlond (zm. 22 października 1948 r. w Warszawie), biskup diecezji katowickiej, arcybiskup metropolita gnieźnieński, poznański i warszawski, prymas Polski
- 1893 – w Raciborzu urodziła się Maria Kujawska (zm. 23 maja 1948 r. w Pszczynie), lekarka, działaczka społeczna i polityczna, uczestniczka III powstania śląskiego, posłanka na Sejm Śląski, współzałożycielka Instytutu Śląskiego, w 1944 r. aresztowana i osadzona w KL Ravensbrück
- 1921 – zakończyło się III powstanie śląskie