Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Państwowy Instytut Naukowy – Instytut Śląski w Opolu zapraszają na spotkanie dyskusyjne pt. „Górny Śląsk po roku 1945 – jeden region, wiele historii”, które odbędzie się 13 kwietnia 2016 r. o godz. 17.00 w Centralnej Bibliotece Caritas w Opolu.
Podczas spotkania odbędzie się dyskusja, w której oddamy głos tym, którzy przeżyli w tym regionie trudne i mroczne chwile swojego życia. Na spotkaniu będziemy rozmawiać o trudnych doświadczeniach, jakie wielu mieszkańców Górnego Śląska dotknęły w roku 1945. Lata 1945 – 1950 na Górnym Śląsku były dla tysięcy mieszańców tego regionu czasem lęku i niepewności jutra. Poprzez wykłady i dyskusję postaramy się te wydarzenia odtworzyć, zachować i czerpać z niej naukę.
13 kwietnia 2016 r., o godz. 17:00
Biblioteka Caritas w Opolu
(ul. Szpitalna 7)
W załączeniu znajdą Państwo program spotkania (PDF).
Wstęp jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.
Prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 12 kwietnia 2016 r.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1894 – w Rozbarku (obecnie część Bytomia) urodził się Jan Józef Ludyga-Laskowski (zm. 16 lipca 1956 r. w Paryżu), działacz niepodległościowy, powstaniec śląski, żołnierz Błękitnej Armii generała Józefa Hallera, uczestnik powstań śląskich 1920–1921, współzałożyciel Związku Byłych Powstańców, piastował m.in. stanowiska wiceprezesa Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny i wiceprezesa Federacji Międzysojuszniczej Byłych Kombatantów (FIDAC) na Polskę, członka Rady Dyrekcji tej organizacji w Paryżu, w II wojnie światowej obrońca Śląska, w 1944 r. aresztowany we Francji przez gestapo, więziony w Marsylii i Grenoble, zesłany do Fort Montluc pod Lyonem, gdzie doczekał wyzwolenia przez wojska amerykańskie
- 1996 – w Warszawie zmarł biskup Czesław Domin (ur. 6 lipca 1929 r. w Michałkowicach, obecnie część Siemianowic Śląskich), duchowny rzymskokatolicki, biskup pomocniczy katowicki, wikariusz generalny diecezji, archidiakon kapituły katedralnej, krajowy koordynator duszpasterstwa dobroczynności