28 sierpnia 2021 r. w opolskim Parku 800-lecia odbył się familijny piknik łączący zakończenie wakacji z obchodami 100-lecia III powstania śląskiego. Wydarzenie zorganizowane przez Instytut Śląski, miasto Opole, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu i Stowarzyszenie Bieg Opolski było współfinansowane przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu i objęło dziesiątki atrakcji dla uczestników w każdym wieku, m.in.: obóz powstańczy ze szpitalem polowym przygotowany przez grupy rekonstrukcyjne, pokazy rękodzieła od garncarstwa po kowalstwo, gra miejska zorganizowana przez ZHR, olimpiada rodzinna z atrakcyjnymi nagrodami przygotowana przez Centrum Dialogu Obywatelskiego, zaś dzięki wsparciu Resortu Obrony Narodowej 10 Opolska Brygada Logistyczna przygotowała bezpłatną grochówkę, a Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych prezentowało nowoczesne wyposażenie polskich komandosów. Całość wydarzenia uświetniły różnorodne występy artystyczne, a zakończył tematyczny powstańczy pokaz laserowy pt. „Most w Szczepanowicach”, symbolicznie wyświetlany przez Odrę na linię drzew Parku Nadodrzańskiego.
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1867 – w Rudnie k. Gliwic urodził się Paweł Kaizer (zm. 10 grudnia 1935 r. w Rybniku), działacz narodowy i plebiscytowy, powstaniec, współorganizator towarzystwa „Eleusis” i Śląskiego Związku Samodzielnych Rzemieślników, działacz oświatowy, w III powstaniu śląskim walczył pod Górą św. Anny
- 1940 – w Olsztynie k. Częstochowy zmarł Paweł Golaś (ur. 6 sierpnia 1885 r. w Lubszy k. Lublińca), działacz społeczny, powstaniec śląski, kupiec, aresztowany przez gestapo i rozstrzelany
- 1976 – w Bytomiu w pożarze KWK „Miechowice” zginęło 7 górników



















































Kresowianie na Śląsku po 1945 r.
Interaktywna mapa miejsc pamięci
Serwis Opolskie Drogi do Wolności – kompendium wiedzy i powstaniach śląskich i plebiscycie na Górnym Śląsku


