Instytut Śląski we współpracy z Wyższą Szkołą Bankową w Opolu i Fundacją „Projekty Edukacyjne” z Poznania w ramach programu „100. rocznica III Powstania Śląskiego oraz powrotu części Górnego Śląska do Macierzy” realizuje projekt Debaty oksfordzkie – Śląskie drogi do niepodległej.
W roku bieżącym odbędzie się II Opolski Turniej Debat Oksfordzkich, który zamierzamy kontynuować w przyszłych latach. Celem naszych debat jest włączenie młodych ludzi w społeczne dyskusje, wzbudzenie refleksji nad ważnymi dla naszego społeczeństwa problemami, zmotywowanie do pogłębienia wiedzy w danej dziedzinie. Ważne jest, aby uczniowie szkół średnich wypracowali własny pogląd na różne sprawy, by potrafili zająć jasne stanowisko i obronić je wywarzonymi argumentami. Dzięki debatom uczymy młodych ludzi mądrze i kulturalnie się spierać, stanowczo lecz z szacunkiem dla swoich adwersarzy zaznaczać własne stanowisko w dyskusji, debatować z zapałem i zaangażowaniem, nie zapominając przy tym o kulturze języka.
Do II Opolskiego Turnieju Debat Oksfordzkich zakwalifikowało 8 drużyn z województwa opolskiego:
– Zespół Szkół Ogólnokształcących Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Kluczborku;
– Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku;
– Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr IX im. Gen. Władysława Andersa w Opolu;
– II LO im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu;
– Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr I im. Mikołaja Kopernika w Opolu;
– Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące w Głuchołazach;
– Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu;
– Zespół Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Opolu;
– Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr I im. Mikołaja Kopernika w Opolu.
II Opolski Turniej Debat Oksfordzkich odbędzie się online w dniu 25 listopada 2021 r., a finał będzie można oglądać od godz. 16.20 na żywo na Facebooku Instytutu Śląskiego.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1848 – w Cieszynie ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Cieszyńskiego”, wydawanego wspólnie przez Pawła Stalmacha (1824–1891), Andrzeja Cinciałę (1825–1898) i Ludwika Kluckiego (1801–1877)
- 1916 – w Wójtowej Wsi (obecnie część Opola) urodziła się Anna Smolka (zm. 11 lipca 1992 r. w Starych Siołkowicach), działaczka społeczna, działała w Związku Polsko-Katolickiej Młodzieży na Śląsku Opolskim, kierowniczka personalna działu kadr Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej, wiceprzewodnicząca Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, sekretarz Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich i Opolskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego, matka chrzestna statku SS „Opole”
- 1945 – kapitulacja niemieckiego garnizonu we Wrocławiu zakończyła największą bitwę II wojny światowej na Śląsku
- 1945 – ustawa Krajowej Rady Narodowej zniosła Statut organiczny dla województwa śląskiego z 1920 r., likwidując autonomię województwa śląskiego w II Rzeczypospolitej
- 1945 – w Prószkowie zmarł Józef Kubis (ur. 19 marca 1874 r. Proszowie k. Namysłowa), ksiądz, wieloletni proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, prałat, inicjował budowę kościołów m.in.: w Opolu pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, w Luboszycach, Opolu-Szczepanowicach, Sławicach, Gosławicach i na Półwsi, rozbudował kościół św. Sebastiana w Opolu, dbał o rozwój Szpitala św. Wojciecha
- 1948 – w Krakowie zmarł Jan Koj (ur. 29 lipca 1888 r. w Komornikach k. Krapkowic), powstaniec śląski, działacz samorządowy, poseł na Sejm RP i Sejm Śląski
- 1951 – w Siemianowicach Śląskich zmarł Józef Dreyza (ur. 5 lipca 1863 r. w Kłecku k. Gniezna), działacz społeczny i narodowy, powstaniec śląski, prezes dzielnicy śląskiej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”