W minionym tygodniu Instytut Śląski zaangażowany był w liczne wydarzenia kulturalne w ramach obchodów Święta Niepodległości. Oprócz współpracy przy organizacji Tygodnia Patriotycznego w Muzeum Ziemi Kozielskiej, przedstawiciele Instytutu – prof. Piotr Pałys oraz prof. Michał Lis – brali udział w obchodach państwowych 11 listopada na opolskim pl. Wolności oraz w Pikniku Niepodległościowym na Rynku, który został rozpoczęty otwarciem wystawy Powstańcy Śląscy – patroni ulic Opola, przygotowanej wspólnie z miastem Opole w ramach obchodów 100-lecia powstań śląskich.

Piknik objął m.in. koncert Od wolności do teraźniejszości (Orkiestra dęta OSP Łowkowice), wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, koncert Kocham Cię Polsko (Orkiestra Dęta z Białej); Od Waszych głów do Waszych serc (zespół Metronom z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej), koncert pieśni patriotycznych (zespół Inwencja z Brzegu).


(nagranie New Vision)

O 17.30 na ścianie ratusza wyświetlono widowisko multimedialne „III powstanie śląskie” przygotowane przez Instytut Śląski i Biuro Programu “Niepodległa”, zaś całość zakończył o 19.30 koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” pt. Idą powstańcy w kościele oo. Franciszkanów.

(fot. “Czas na Opole”)

Kontynuując obchody również 12 listopada, Instytut Śląski był partnerem meczu piłki ręcznej Gwardii Opole z Wisłą Płock, któremu zapewniliśmy wyjątkową, świąteczną, biało-czerwoną oprawę.

(fot. Archiwum Klubu Piłki Ręcznej Gwardia Opole)

Relacja z pikniku i całości obchodów dostępna jest również na stronach Radia Opole.