W dniach 17–18 maja 2023 r. w Instytucie Śląskim odbyła się III edycja Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Wielojęzyczność w przestrzeni publicznej. Śląsk i Łużyce na tle krajowym i europejskim”.
Edycja ta dotyczyła szkolnictwa mniejszości narodowych i etnicznych w aspektach historycznych, społecznych i językowych, a jej współorganizatorem był Instytut Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego. Obok przedstawicieli Instytutu Śląskiego, udział w niej wzięli przedstawiciele kilku ośrodków uniwersyteckich: opolskiego, szczecińskiego, łódzkiego, gorzowskiego i zamojskiego, oraz aktywni uczestnicy z Niemiec, Czech i Serbii.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1875 – w Jurczycach urodził się Cezary Haller (zm. 26 stycznia 1919 r. w Kończycach Małych k. Cieszyna), kapitan Wojska Polskiego, działacz polityczny, młodszy brat gen. Józefa Hallera (1873–1960), po odzyskaniu przez Polskę niepodległości walczył na Śląsku Cieszyńskim, zginął pod Kończycami Małymi w przegranej przez Polaków bitwie z oddziałami czeskimi
- 1949 – w Wymiarkach urodził się Zbigniew Gut (zm. 27 marca 2010 r. w Saint-Jean-de-Maurienne), piłkarz Odry Opole, trener, w czasie kariery piłkarskiej był obrońcą takich klubów, jak: Iskra Wymiarki, Promień Żary, Odra Opole, Lech Poznań, w reprezentacji narodowej rozegrał 11 spotkań, kontynuował karierę piłkarską we Francji w klubach: Paris FC, Stade Français, Red Star FC i Saint-Jean de Maurienne, przestał grać w 1987 r.
- 1969 – w Berkeley zmarł Otto Stern (ur. 17 lutego 1885 r. w Żorach), niemiecki fizyk, podoficer armii pruskiej, po dojściu Hitlera do władzy wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, laureat Nagrody Nobla (1943) w dziedzinie fizyki, za wkład w rozwój metody wiązki molekularnej i odkrycie momentu magnetycznego protonu