Instytut Śląski ponownie weźmie udział w Targach Książki Regionalnej “Silesiana” na pl. Solnym we Wrocławiu w dniach 18-19 maja 2024. Wśród naszych publikacji zaprezentujemy także liczne nowości, w tym zgłoszoną do konkursu pozycję Kresowianie na Śląsku po 1945 roku. Leksykon. Jest to praca zbiorowa pod redakcją Krzysztofa Kleszcza i Marii Kalczyńskiej, przy współpracy Barbary Maresz i Joanny Hytrek-Hryciuk. Zawiera 144 haseł biograficznych i 15 przedmiotowych, a także fotografie.
Podczas gali rozstrzygnięcia wspomnianego konkursu w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej (wrocławski Rynek 58) w dniu 16 maja o godz. 9:30 będzie obecna pani redaktor, dr Joanna Hytrek-Hryciuk, która opracowała część leksykonu dotyczącą Dolnego Śląska.
Zakup wszelkich prezentowanych publikacji będzie możliwy na stoisku w sobotę i niedzielę, odpowiednio w godzinach 10:00-19:00 i 10:00-17:00.
Nagrodę w tegorocznym konkursie otrzymuje publikacja Szczypiorniści Śląska. Historie opowiedziane, autorstwa Ewy Maj, wydanej przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość, a wyróżnione zostają: Stawka większa niż życie. Dossier, praca zbiorowa, zgłoszona przez Wydawnictwo Ongrys, oraz Alta Ecclesia. Grodowiec – zarys dziejów miejscowości i sanktuarium, autorstwa Marka Roberta Górniaka i Piotra Krzemińskiego, zgłoszona przez Urząd Gminy Grębocice. Gratulujemy zwycięskim autorom i wydawcom.
Fotorelacja:
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1848 – w Cieszynie ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Cieszyńskiego”, wydawanego wspólnie przez Pawła Stalmacha (1824–1891), Andrzeja Cinciałę (1825–1898) i Ludwika Kluckiego (1801–1877)
- 1916 – w Wójtowej Wsi (obecnie część Opola) urodziła się Anna Smolka (zm. 11 lipca 1992 r. w Starych Siołkowicach), działaczka społeczna, działała w Związku Polsko-Katolickiej Młodzieży na Śląsku Opolskim, kierowniczka personalna działu kadr Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej, wiceprzewodnicząca Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, sekretarz Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich i Opolskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego, matka chrzestna statku SS „Opole”
- 1945 – kapitulacja niemieckiego garnizonu we Wrocławiu zakończyła największą bitwę II wojny światowej na Śląsku
- 1945 – ustawa Krajowej Rady Narodowej zniosła Statut organiczny dla województwa śląskiego z 1920 r., likwidując autonomię województwa śląskiego w II Rzeczypospolitej
- 1945 – w Prószkowie zmarł Józef Kubis (ur. 19 marca 1874 r. Proszowie k. Namysłowa), ksiądz, wieloletni proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, prałat, inicjował budowę kościołów m.in.: w Opolu pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, w Luboszycach, Opolu-Szczepanowicach, Sławicach, Gosławicach i na Półwsi, rozbudował kościół św. Sebastiana w Opolu, dbał o rozwój Szpitala św. Wojciecha
- 1948 – w Krakowie zmarł Jan Koj (ur. 29 lipca 1888 r. w Komornikach k. Krapkowic), powstaniec śląski, działacz samorządowy, poseł na Sejm RP i Sejm Śląski
- 1951 – w Siemianowicach Śląskich zmarł Józef Dreyza (ur. 5 lipca 1863 r. w Kłecku k. Gniezna), działacz społeczny i narodowy, powstaniec śląski, prezes dzielnicy śląskiej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”