Zapraszamy do nowego cyklu #kartka_z_opolskiego popularyzującego mało znane fakty o naszym regionie w klasycznym stylu pocztówek.
W wakacyjnej edycji “kartek z opolskiego” proponujemy wizytę w Stobrawskim Parku Krajobrazowym i odwiedzenie kapliczki “Studzionka”.
Przy okazji niedawno rozpoczętych wakacji zapraszamy na rodzinny wyjazd w okolice Góry św. Anny, do Żyrowej oraz do pobliskiego rezerwatu przyrody, gdzie możemy odnaleźć niezwykły pałac, malownicze ruiny folwarku oraz zielony Szlak III Powstania Śląskiego.
28 maja 2021 r., w 40 rocznicę śmierci prymasa Stefana Wyszyńskiego przesyłamy “Kartkę z opolskiego” z Prudnika Lasu gdzie był internowany w latach 1954-1955 w klasztorze Fanciszkanów.
13 maja 2021 r., równo w 40. rocznicę zamachu na Jana Pawła II zapraszamy do opolskiej Przysieczy, gdzie w niemal stuletnim kościele można odnaleźć rzadką, związaną z zamachem, relikwię tego polskiego świętego.
Kolejne pocztówki będą pojawiać się na tej stronie oraz na naszym profilu facebookowym – zapraszamy!
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1931 – z Bytomia do Opola przeniesiono Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej, mieścił się w budynku przy dzisiejszej ul. Konsularnej
- 1933 – pruskie Ministerstwo Oświaty wydało zakaz kolportowania i używania w polskich szkołach mniejszościowych na terenie rejencji opolskiej „Małego Polaka w Niemczech”
- 1945 – Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój i Szczawno-Zdrój otrzymały prawa miejskie
- 1953 – powstał Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”
- 1957 – rozpoczęto wydobycie węgla w KWK „Halemba” w Rudzie Śląskiej
- 1962 – Wisła uzyskała prawa miejskie