Zapraszamy do nowego cyklu #kartka_z_opolskiego popularyzującego mało znane fakty o naszym regionie w klasycznym stylu pocztówek.
W wakacyjnej edycji “kartek z opolskiego” proponujemy wizytę w Stobrawskim Parku Krajobrazowym i odwiedzenie kapliczki “Studzionka”.
Widokówka z cyklu "Kartka z opolskiego" - przedstawia kapliczkę "Studzionka" oraz drogowskaz do tego miejsca. Opis na rewersie: Studzionka to kapliczka poświęcona Matce Boskiej, znajdująca się w lesie koło Dąbrówki Łubniańskiej. Według legendy miejsce to odkrył schorowany rolnik Szymon Soppa z Masowa. Kosił trawę na swojej łące i gdy zasłabł, postanowił odpocząć wśród drzew. To tu napił się ze źródełka i został wyleczony. Studzionka szybko stała się sławna wśród okolicznych mieszkańców. Pielgrzymowali oni do niej w nadziei na uzdrowienia. Leśniczy, który początkowo nie zgadzał się na postawienie kapliczki w lesie, miał zmienić zdanie, gdy dzięki wodzie ze źródła odzyskał wzrok. Studzionka pierwotnie pielęgnowana była przez rodzinę Soppów, a aktualnie jest pod pieczą parafii w Łubnianach. Dzięki parafii kapliczka wraz ze studnią przeszła w 1997 roku remont, stając się znanym nie tylko na Opolszczyźnie miejscem pielgrzymek i osobistych pojedynczych odwiedzin. Ludzi przyciąga piękno otaczających ją lasów, będących częścią Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Dodatkową atrakcję stanowią śródlądowe, piaszczyste wydmy polodowcowe. W maju odbywają się w Studzionce niedzielne nabożeństwa. Organizowane są również inne wydarzenia o religijnym charakterze, takie jak koncerty, czuwania modlitewne i procesje."
Przy okazji niedawno rozpoczętych wakacji zapraszamy na rodzinny wyjazd w okolice Góry św. Anny, do Żyrowej oraz do pobliskiego rezerwatu przyrody, gdzie możemy odnaleźć niezwykły pałac, malownicze ruiny folwarku oraz zielony Szlak III Powstania Śląskiego.
"Kartka z Żyrowej" stworzona w ramach serii "Kartka z opolskiego"

28 maja 2021 r., w 40 rocznicę śmierci prymasa Stefana Wyszyńskiego przesyłamy “Kartkę z opolskiego” z Prudnika Lasu gdzie był internowany w latach 1954-1955 w klasztorze Fanciszkanów.
"Kartka z opolskiego" nt. Prudnika Lasu i klasztoru, gdzie osadzony był prymas Stefan Wyszyński

13 maja 2021 r., równo w 40. rocznicę zamachu na Jana Pawła II zapraszamy do opolskiej Przysieczy, gdzie w niemal stuletnim kościele można odnaleźć rzadką, związaną z zamachem, relikwię tego polskiego świętego.
"Kartka z opolskiego" nt. Przysieczy i relikwii św. Jana Pawła II

Kolejne pocztówki będą pojawiać się na tej stronie oraz na naszym profilu facebookowym – zapraszamy!