Już za półtora miesiąca ruszają w Paryżu XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie, które są największym wydarzeniem sportowym na świecie.
Rok 2024 to również rok stulecia udziału polskich sportowców w rozgrywkach olimpijskich, a także ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Rok Polskich Olimpijczyków. Dlatego pracownicy Instytutu Śląskiego: dr Agnieszka Misiurska, Krzysztof Stecki wraz z dyrektorem dr. Bartoszem Janem Kuświkiem wzięli w dniach 6–7 maja 2024 r. udział w Ogólnopolskiej konferencji naukowej „Od Paryża do Paryża. Polski sport olimpijski na tle dziejów najnowszych” orgaznizowanej w Centrum Olimpijskim w Warszawie przez Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Dr Bartosz Jan Kuświk zaprezentował wystąpienie pt. Piłkarskie sąsiedztwo. Mecze pomiędzy reprezentacjami Górnego Śląska polskiego i niemieckiego w dwudziestoleciu międzywojennym na łamach prasy. Dr Agnieszka Misiurska wystąpiła z referatem: La Sportive Pologne. Obraz polskiego sportu we francuskiej prasie w okresie międzywojennym, natomiast Krzysztof Stecki sięgnął po temat lokalny referując Odrodzenie życia sportowego po 1945 r. na Ziemiach Zachodnich na przykładzie Opola.
Konferencji towarzyszyły debaty historyków, sportowców i działaczy olimpijskich, wystawa Polacy na letnich igrzyskach olimpijskich 1924–1992 oraz pokaz filmu pt. „Leliwa”, połączony z dyskusją.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1905 – w Lesznej Górnej k. Cieszyna urodził się Paweł Musioł (zm. 19 lutego 1943 r. w Katowicach), polityk, redaktor, publicysta, nauczyciel, literaturoznawca, kurator Związku Nauczycielstwa Polskiego, redaktor „Nowej Polski” i „Kuźnicy”, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Akademików Polskich na Śląsku „Znicz”, organizacji skupiającej studentów-cieszyniaków, w czasie okupacji komendant Związku Walki Zbrojnej w powiecie cieszyńskim, aresztowany przez gestapo, ścięty w Katowicach
- 1938 – w Gamowie k. Raciborza Niemcy zdemolowali świetlicę polską
- 1945 – zmarł Ludwik Kobiela (ur. 22 stycznia 1897 r. w Zarzeczu k. Cieszyna), folklorysta, literat, pierwszy powojenny prezes katowickiego oddziału Związku Literatów Polskich, publikował artykuły w „Polsce Zachodniej”, „Kurierze Literacko-Naukowym”, autor opowiadań Żabi kraj (1935)