W dniach 14-16 listopada 2024 r. w auli im. Profesora Czesława Glinkowskiego budynku Rektoratu Uniwersytetu Kaliskiego, odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa zatytułowana „Znaczenie polskich środowisk politycznych XIX wieku dla formowania kadr odrodzonej Polski. Historia i biografie”.
Przez trzy dni naukowcy dyskutowali m.in. o kształtowaniu się polskich środowisk politycznych od XIX w., formowaniu się partii politycznych i ich działalności czy biografiach wybitnych postaci z przełomu XIX i XX w.
Instytut Śląski na konferencji reprezentowali: dr Agnieszka Misiurska i dr. hab., prof. UO Marek Białokur. Dr A. Misiurska przedstawiła referat: Pani na pograniczu. Działalność społeczna, polityczna i gospodarcza Marii Ciechanowskiej (1863-1953), natomiast prof. M. Białokur omówił Miejsce Zygmunta Miłkowskiego w polskich środowiskach politycznych II połowy XIX oraz początków XX wieku i jego wpływ na formowanie kadr Odrodzonej Polski, a także moderował jeden z paneli konferencyjnych.
Organizatorem konferencji był Uniwersytet Kaliski i Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.
Fot. Uniwersytet Kaliski
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1810 – w Czerninie k. Góry urodził się Robert Fiedler (zm. 2 maja 1877 r. w Międzybórzu k. Oleśnicy), pastor ewangelicki, pisarz, folklorysta, obrońca języka polskiego
- 1849 – w Nieboczowach k. Wodzisławia Śląskiego urodził się Józef Wajda (zm. 3 lutego 1923 r. w Hajdukach Wielkich, obecnie część Chorzowa), ksiądz katolicki, działacz narodowy i społeczny, założyciel i przewodniczący Związku Katolickich Robotników w Kielczy, wspierał Związek Pomocy Chrześcijańskich Robotników Górnośląskich w Zawadzkiem, poseł do parlamentu Rzeszy oraz pruskiego Landtagu, w czasie powstań i plebiscytu czynny w agitacji polskiej